Вие имате прво да ја знаете вистината

Нова фотографија на Матеј Периш и убавата и мистериозна девојка од Сплит (фото)

Јавноста во регионот брмчеше за убавата Сплиќанка која последен пат се слушна со исчезнатиот Матеј Периш (27) од Сплит, а по сите теории на заговор, но и нејзиното признание, сега се појави и нивна заедничка фотографија.

Имено, да потсетиме, Матеј исчезна ноќта пред Нова година во Белград, кога истрча од клубот во Бетон салата и отиде на шеталиштето Сава, каде се приближи до реката. Во својата вчерашна исповед Маја Шопта изјави дека се кае што не му одговорила на телефон, иако досега имавме неколку верзии за нивен контакт за критичната вечер.

Матеј и Маја се познаваат одамна бидејќи мајка и му била учителка, а исто така тој се дружи и со нејзиниот брат кој не отишол на новогодишно патување во Белград – потсетува изворот на белградски Курир.

Откако во јавноста и стана познато дека Маја Шопта е поврзана со Матеј, таа ги повлече и ги избриша сите профили на социјалните мрежи и до вчера не сакаше да комуницира со новинарите. Во меѓувреме на интернет се појави нивната заедничка слика која покажува дека навистина се пријатели.

Меѓу другото, Маја им кажала на истражителите дека Матеј користел дрога за да успее во бизнисот, бидејќи работата на капитен бара напорна работа, а тој имал план и цел да успее во тој бизнис – потсетува соговорничката на Курир и додава дека изјавила на време кога таа одговорила на неговиот повик, но не слушнала што зборува од гласната музика што се слушала во барот.

Полицијата 21 ден трага по исчезнатиот Матеј.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!