Вие имате прво да ја знаете вистината

Францускиот парламент усвои резолуција со која се осудува „кинескиот геноцид врз Ујгурите“

Францускиот парламент денес усвои резолуција со која се бара од владата да ги осуди „злосторствата против човештвото и геноцидот“ на Кина врз муслиманското малцинство – Ујгурите .

Необврзувачката резолуција, предложена од опозициските социјалисти и неколку други помали опозициски партии, беше усвоена со 169 гласови против.

Усвоена пред претстојниот почеток на Зимските олимписки игри во Кина, резолуцијата исто така ја повикува владата да ги заштити Ујгурите кои живеат во Франција од заплашување на Кина.

Активисти и експерти за човекови права на ОН велат дека најмалку еден милион Ујгури се заробени во работни логори во оддалечениот западен регион Ксинџијанг.

Активистите и некои западни политичари ја обвинуваат Кина дека таму користи злоупотреба, принудна работа и стерилизација.

Кина негира какви било прекршувања на човековите права во Ксинџијанг и тврди дека тоа се кампови за стручна обука кои се неопходни за борба против екстремизмот.

Поради ситуацијата во Ксинџијанг, американските политички претставници одлучија да ги бојкотираат Олимписките игри во Пекинг, а им се придружија и политичари од Австралија, Канада и Обединетото Кралство.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!