Вие имате прво да ја знаете вистината

Шефот на ЦИА тајно бил во Европа: На Германците им порача да го затворат Северен ток 2 ако Русија ја нападне Украина

Вилијам Бернс им рекол на Германците дека треба да го затворат гасоводот Северен тек 2 доколку Русија ја нападне Украина, објави Волстрит журнал.

Соединетите Американски Држави го испратија директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) во Берлин и Киев пред официјалната посета на државниот секретар на регионот, како дел од напорите да ги убедат европските држави да се согласат на построг одговор на Москва и да ја поддржат Украина, пишува Волстрит журнал. Весникот посочува дека таквиот пристап е комплициран од блиските економски врски на европските земји со Русија.

Директорот на ЦИА Вилијам Бернс ги посети главните градови на Германија и Украина неколку дена пред доаѓањето на министерот за надворешни работи Ентони Блинкен оваа недела за да се сретне со клучните европски сојузници, пишува WSJ, повикувајќи се на американски и германски претставници.

Бернс, поранешниот американски амбасадор во Русија, го информирал германскиот канцелар Олаф Шолц и разузнавачката заедница за руско-украинската криза и можните сценарија. Тој рече дека Берлин треба да го затвори неодамна завршениот гасовод Северен тек 2 од Русија до Германија, во случај на инвазија на Украина, изјавија официјални претставници на WSJ.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави вчера дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое префрлање на руските воени сили во Украина ќе се смета за инвазија. Тој за новинарите изјави дека САД подготвиле долг список на санкции во случај на инвазија.

Претходно, американските власти соопштија дека Вашингтон и европските партнери подготвиле план за воведување финансиски санкции кои ќе влијаат на чувствителните сектори на руската економија.

Блинкен вчера во Берлин се сретна со британски, француски и германски претставници.

„Без разлика кој пат ќе го избере Русија, ќе наиде на единството на САД, Германија и нашите сојузници“, рече тој на прес-конференција со германската министерка за надворешни работи Анален Бурбок, пренесе Ројтерс.

Германија имаше водечка улога во собирањето на другите европски земји во врска со последователните одлуки за санкции против Русија по анексијата на Крим во 2014 година, но исто така беше внимателна да не го испровоцира својот источен сосед, пред се поради големата зависност на германската економија од рускиот гас.

Германија и Русија се поврзани со гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2, а вториот, кој чека одобрување пред да биде пуштен во употреба во втората половина на годината, ќе го удвои постоечкиот капацитет на Северен тек 1.

Соединетите Држави го гледаат затворањето на Северен тек 2 како клучен аспект на трансатлантскиот одговор на руската агресија, според официјални лица вклучени во разговорите.

Весникот наведува дека Бернс бил испратен во Берлин откако Шолц се воздржал од најава дека Германија ќе го замрзне гасоводот во случај на руска инвазија, според американски функционер запознаен со деталите од посетата. Ваквите гаранции канцеларот и неговите соработници дале приватно, тврдат американски дипломати, но досега тоа јавно не го кажале. Во последните денови Шолц избегнуваше да одговори на новинарски прашања за санкциите за гасоводот.

Доколку Русија нападне, ЕУ, Обединетото Кралство, САД и другите сојузници веројатно ќе воведат сопствен пакет санкции – финансиски мерки против клучните руски индустрии, како што е енергетиката, велат властите во Вашингтон.

Најстрогите економски санкции би биле отсекување на Москва од меѓународниот банкарски систем Свифт и пристап до американски долари. Германски весник неодамна објави дека Западот ја отфрлил можноста за таков потег. WSJ наведува дека Путин знае дека многумина во Европа би се бореле против какви било санкции за Свифт, особено ако Русија се закани дека ќе возврати со одбивање на енергија на Европа во текот на зимата.

Американските власти велат дека значителното руско мешање во Украина што не би претставувало инвазија нема да резултира со голем пакет санкции, но дека Вашингтон и европските партнери ќе воведат поблаги мерки, според WSJ.

Весникот цитира некои аналитичари кои велат дека Кремљ би можел да ја прилагоди агресијата во Украина за да спречи сериозни санкции. Помалку отворено мешање во Украина може да доведе до дебата во Брисел меѓу поборниците за силен одговор и земјите историски поблиски до Русија за тоа дали е потребен одговор.

Во средата, поделбите се појавија во Европа кога францускиот претседател Емануел Макрон ги повика другите членки на ЕУ да подготват предлози за нов безбедносен договор со Русија, кој мора да обезбеди Европа да ги брани своите интереси.

„Безбедноста на нашиот континент бара стратешко превооружување на Европа како сила за мир и рамнотежа, особено кога станува збор за дијалогот со Русија“, рече Макрон на седницата на Европскиот парламент во Стразбур.

Администрацијата на Бајден не ја обесхрабрува Европа да игра водечка улога во нејзината безбедност, но сака да обезбеди Вашингтон и НАТО, во кои доминира американската војска, тесно да се консултираат за стратешките прашања што го засегаат континентот, пишува WSJ.

Во анализата се додава дека некои поранешни советски држави кои сега се во ЕУ и НАТО претпочитаат воената алијанса, наместо претставниците на ЕУ во Брисел, да го преземат водството во одвраќањето на Русија од потенцијалните интервенции во Источна Европа.

Вчера, Бајден се обиде да ја разјасни американската политика во однос на можна руска инвазија, бидејќи неговите коментари за тоа како Америка би можела да одговори на „ситен упад“ покрена прашања за американската интервенција.

„Ако било која руска единица ја премине украинската граница, тоа е инвазија“, изјави Бајден за новинарите во Белата куќа. Ќе следи „остар и координиран“ економски одговор, што е детално разговарано со сојузниците и претставено на рускиот претседател, рече тој.

Бајден на прес-конференција во средата рече дека Русија може да плати пониска цена во случај на упад наместо инвазија, и укажа на некои несогласувања меѓу сојузниците во НАТО.

Претставниците на Белата куќа работеа на разјаснување на позицијата на САД.

„Ако некоја воена војска ја премине границата, тоа е инвазија“, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Прашањето што претставува инвазија на Украина претходно беше предмет на дебата меѓу американските и германските дипломати за време на разговорите кога и дали Северен тек 2 може да биде оневозможен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!