Вие имате прво да ја знаете вистината

Александар Вучиќ за веста за неговиот атентат: Во дописот видов седум имиња

Вучиќ првпат и се обрати на јавноста откако министерот за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека Министерството за внатрешни работи е официјално информирано за постоењето на криминална група која подготвува атентат врз српски претседател.

– Една европска земја проследи информации, оперативни информации за планираниот атентат. Тие дадоа многу детали за тоа. Мислам дека луѓето не се грижат премногу, тие имаат свои проблеми. Мислам дека тоа не е од посебно значење за луѓето – вели Вучиќ.

Запрашан дали е загрижен за информациите за атентатот, Вучиќ рече дека тоа е работа на надлежните органи.

– Во тој допис видов околу седум имиња. Надлежните органи ќе ги преземат сите мерки за да го спречат тоа. Таа земја од ЕУ беше многу коректна, многу фер. Нашите луѓе работат, имаат распишано потерници за одредени луѓе затоа што пишувале кој кому да го прати оружјето, кој да го земе и слично – објасни тој и додаде дека „дестабилизацијата на Србија би била во интерес на многумина“.

Зборуваше од воз што Србија го купи од Швајцарците. Станува збор за двокатен воз со кој граѓаните ќе можат да патуваат во Нови Сад.

– Одамна се возев со воз, одев во војска и на натпревари. Немавме доволно пари, па како деца се шверцувавме во возот. Еднаш после тоа се возев до Нови Сад и тоа е тоа. Верувам дека од 15 март сите луѓе ќе можат да се возат, да заштедат пари. Тоа е нешто што успеавме заедно да го промениме – изјави Вучиќ за ТВ „Пинк“.

Говорејќи за резултатите од референдумот, претседателот на Србија рече дека се соочени со „бројни лицемери“.

– Некои немаат никаква програма, важно им е само дека се против Вучиќ. Дали сум задоволен од резултатите? Па, јас не. Но, ако имавме поагресивна кампања, ќе ги принудевме луѓето да заокружат „не“. Не сум претерано среќен, но задоволен сум бидејќи имавме повеќе од 20 проценти, резултатите се регуларни, референдумот успеа – вели Вучиќ.

Изборите во Србија ќе бидат распишани за 24 дена, потсети Вучиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!