Вие имате прво да ја знаете вистината

Нов експлозивен документ: Трамп по поразот на изборите сакал да ја ангажира војската да ги заплени гласачките машини

Еден месец по поразот на Доналд Трамп на претседателските избори во 2020 година, предлогот за извршна наредба на Белата куќа им наредува на највисоките воени функционери на земјата да ги запленат гласачките машини низ Соединетите држави, според документите објавени од Политико.

Експлозивен документ објавен од Националниот архив ги открива екстремните мерки кои поранешниот републикански претседател бил подготвен да ги преземе за да остане на власт.

„Од денеска, министерот за одбрана треба да ја заплени, собира, зачува и истражи сета механизација, целата опрема, сите информации складирани во електронска форма“ во врска со изборите, се вели во предлогот на три страници, кој никогаш не бил потпишан.

Извршниот декрет, од 16 декември 2020 година, исто така предвидува назначување на специјален обвинител кој ќе покрене тужби за сите наводни измами откриени при заплената.

За да се оправда предлогот на извршната наредба, документот наведува голем број теории на заговор – постојано побивани – дека гласачките машини се хакирани. Не се знае кој е авторот на овој предлог.

Тоа е дел од повеќе од 750 документи доставени до комисијата на Претставничкиот дом задолжена за истражување на нападот на Капитол, откако Врховниот суд го одби барањето на Трамп да се забрани нивното објавување.

Комисијата, составена претежно од демократски пратеници, сака да ја утврди одговорноста на Доналд Трамп и неговото најблиско опкружување во нападот врз зградата на Конгресот на 6 јануари 2021 година.

Една година по неговата официјална оставка, Доналд Трамп сè уште тврди дека неговите избори во 2020 година биле „украдени“. Анкетите покажуваат дека тој е поддржан од повеќе од половина од републиканските гласачи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!