Вие имате прво да ја знаете вистината

ПО СРЕДБАТА СО ЛАВРОВ Блинкен предупредува: секоја руска инвазија на Украина ќе наиде на сериозен и единствен одговор

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен предупреди дека секоја руска инвазија на Украина ќе биде пречекорена со сериозен и единствен одговор по неговиот состанок со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во петокот.

Средбата на Блинкен со Лавров дојде два дена откако претседателот Џо Бајден предупреди за тешките последици за Русија, велејќи на прес-конференција дека ситен упад можеби нема да предизвика ист одговор на НАТО како инвазијата. Бајден во четвртокот појасни дека секоја руска војска што ќе ја премине украинската граница би била инвазија.

Блинкен одржа 90-минутен билатерален состанок со Лавров во петокот во Женева, на кој САД се обидоа да ја убедат Русија да ја деескалира ситуацијата на украинската граница, каде Русија собра десетици илјади војници.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!