Вие имате прво да ја знаете вистината

Силвио Берлускони ја повлече претседателската кандидатура, сфати дека нема шанси

Силвио Берлускони (85) ја повлече својата кандидатура за следен претседател на Италијанската Република, а кандидатот треба во понеделник ќе го избира Големото изборно собрание (сите членови на парламентот и окружните делегати). Тајкунот и некогаш најбогат Италијанец, лидер и сопственик на политичкото движење Форца Италија, кое го основа во 1994 година и веднаш победи на изборите, политичар кој пресудно го одбележа периодот 1994-2011 година во Италија, ретко позитивно, виде дека нема реална шанса да освојат најмалку 505 пратеници и со тоа да ја завршат политичката кариера во триумфална апотеоза.

Берлускони немаше сили да го објави поразот пред натпреварот. Тоа го објави – од неговиот компјутер во неговата вила Сан Мартино во Аркоре – сенаторот Лиција Ронзули, која заедно со заменикот на Берлускони, Антонио Тајани, поранешен претседател на Европскиот парламент, учествуваше на самитот на десниот центар преку Зум. Тоа ги вклучува опозициските Браќа на Италија предводени од Џорџи Мелони и двајца членови на владината коалиција: Лигата предводена од Матео Салвини и Форца Италија.

Таа средба беше најавена за 16 часот, па беше одложена за 18 часот бидејќи Берлускони уште еднаш сакаше да се консултира со раководството на својата некогаш мнозинска партија. На крајот, средбата започна во 19.30 часот со порака дека Берлускони им ослободи простор на своите сојузници да бараат компромисен кандидат за шеф на државата.

Дотогаш Салвини и Мелони јавно ја поддржуваа кандидатурата на Берлускони, свесни дека тоа ги кочи затоа што левиот центар одби да започне преговори додека Берлускони беше на агендата, „личност која не ја обединува, туку ја дели Италија“, како што формулираше секретарот на поранешниот премиер Енрико Лета. Неговиот вујко Џани Лета, повеќедеценискиот близок соработник на Берлускони и секретар на сите негови влади, го советуваше својот шеф да се откаже од недостижниот сон.

Берлускони постави еден услов: Марио Драги да остане на чело на владата. Тоа значи дека десницата ќе го блокира неговиот евентуален избор за претседател на Републиката.

Владата се соочува со клучна, можеби историска година: или 230-те милијарди евра понудени од Европската унија за закрепнување и отпор, ќе бидат инвестирани и оплодени за Италија да ги надмине годините на стагнација во развојот со огромен јавен долг, или таа шанса ќе пропадне и Италија ќе е полошо задолжена и ќе стагнира. Ако владата на Драги падне, околу шест месеци би биле потрошени за изборни кампањи и постизборни тензии, пропуштајќи го возот што носи огромни суми пари еднаш на половина век. Така што уцената на Берлускони не е лоша за Италија.

Сега се очекува да се сретнат Енрико Лета и Матео Салвини, што би можело да и помогне на Италија да го добие својот тринаесетти претседател на Републиката во понеделник, а поверојатно во четврток.

Актуелниот претседател Серџо Матарела отпатува во Палермо, во неговиот стан, од каде ќе го следи изборниот процес. Неговите соработници објавија видео од неговата студија преполна со картонски кутии, на која се гледа дека потегот е започнат и дека Матарела навистина нема намера да попушти под каков било притисок да биде реизбран.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!