Вие имате прво да ја знаете вистината

Зачудувачки сцени од перуанскиот брег, прогласена е вонредна состојба: „Вулканот е виновен за се!“

Перуанската влада прогласи 90-дневна „вонредна состојба поради загадувањето на животната средина во крајбрежните области“, откако шест илјади барели сурова нафта се излеале во морето од танкер, пишува Дојче веле.

Перуанските власти велат дека мерката ќе овозможи „одржливо управување со погодените области“, преку „реконструкција и рехабилитација“.

Во моментов, армија луѓе во бели биолошки одела користат лопати за да го отстранат контаминираниот песок, кој потоа се транспортира до депонија за отровен отпад.

Како дојде до излевањето?

Нафта се излеа од танкер на шпанската енергетска компанија Репсол, а инцидентот се случи пред рафинеријата Ла Пампила, на околу 30 километри северно од перуанската престолнина Лима во областа Вентанила во пристанишниот град Калао. Причина за еколошката катастрофа се брановите кои настанале по ерупцијата на вулканот во Тонга.

Танкерот „Маре Дорикум“ превезувал 965 илјади барели сурова нафта под италијанско знаме кога бил погоден.

Струите шират нафта на повеќе од 40 километри од рафинеријата, предизвикувајќи катран на над 20 плажи – тврди перуанското Министерство за здравство. Министерството препорачува да се избегнуваат овие области.

Каква штета предизвика излевањето?

Излевањето е одговорно за смртта на многу морски диви животни и предизвика загриженост кај локалните рибари, како и кај туристичките работници.

Репсол соопшти дека излевањето зафатило 2.384 кубни метри (84.190 кубни стапки) песок. Компанијата соопшти дека организирала повеќе од 1.350 луѓе за чистење и планира да додаде уште 224. Во средата, Перу побара од Repsol да ја надомести штетата предизвикана од излевањето.

Перуанските правни власти соопштија дека го истражуваат излевањето како потенцијално кривично дело поради загадувањето на животната средина. Репсол рече дека тој не е одговорен за излевањето бидејќи перуанските поморски власти не издале предупредувања за можен бран.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!