Вие имате прво да ја знаете вистината

Претседателот на Ерменија поднесе оставка! Ова се причините поради кои ја донел оваа одлука

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан поднесе оставка, објавено е на неговата веб-страница.

Ерменскиот претседател изјави дека таа одлука ја донел поради фактот што нема инструменти да влијае на внатрешната и надворешната политика, пренесува РИА Новости.

Саргсјан беше претседател од 2018 година, минатата година се најде во расправија со премиерот Никола Пашинјан за неколку прашања, вклучително и смена на командантите на вооружените сили. Улогата на премиер има повеќе овластувања отколку улогата на претседател.

„Долго размислував и решив да поднесам оставка од функцијата претседател на Републиката, откако активно работев околу четири години. Може да се постави прашањето зошто претседателот не влијаеше на политичките настани што доведоа до актуелната национална криза. Причината е повторно очигледна – немањето соодветни алатки… – Уставот. Корените на некои од нашите потенцијални проблеми се скриени во сегашниот Уставен закон“, рече Саркисјан во изјавата објавена на официјалната веб-страница на претседателот.

Ерменија се отцепи од Советскиот Сојуз во 1991 година, но останува зависна од Русија за помош и инвестиции. Многу Ерменци ја обвинуваат владата за корупција и уништување на економијата која се обиде да го надмине наследството на централното планирање.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!