Вие имате прво да ја знаете вистината

Светски спектакл: Суровиот Камерунец ја одбрани титулата во тешка категорија

Француско-камерунскиот борец Френсис Нгану денеска ја одбрани шампионската титула во тешка категорија во УФЦ 270, откако со едногласна одлука на судиите во Анахајм, Калифорнија, го победи Французинот Сирил Гане.

Нгану заостануваше во првите две рунди, но надокнади во продолжение, кога во неколку наврати го фрлаше подот на противникот и го одбрани шампионскиот појас.

Тој победи со едногласни судии кои гласаа 48:47, 48:47, 49:46. Нгану изјави дека лекарите пред три недели го советувале да се откаже од борбата поради повреда на коленото.

– Среќен сум што на најдобар начин ја минав повредата, целата драма и приказни за борбата. Сакав да го покажам тоа – да докажам дека сум шампион и успеав со одбрана на титулата. Се чувствувам прилично добро. Секогаш е добро да се победи, не е важно на кој начин – изјави Нгану.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!