Вие имате прво да ја знаете вистината

Слеп патник преживеал лет во просторот за тркала на авион: Патувал од Јужна Африка до Амстердам

Жив слеп патник е откриен во тркалата на предниот дел на товарниот авион што слета на аеродромот Шипхол во Амстердам во Јужна Африка, соопшти холандската воена полиција.

„Мажот, со оглед на околностите, се чувствува добро и е пренесен во болница“, се вели во соопштението на полицијата задолжена за холандската гранична контрола.

Портпаролката на полицијата, Џоана Хелмондс, изјави дека возраста и националноста на мажот се уште не се утврдени.

„Нашата прва грижа беше, се разбира, неговата здравствена состојба“, истакна таа.

„Можам да кажам дека без сомнение е многу невообичаено некој да преживее таков студ на таква височина – многу, многу необично“, рече портпаролката, додавајќи дека полицијата сè уште нема намера да открие за кој авион станува збор.

Преживувањето лет во простор на тркала е ретко, но не и невозможно. Според неодамна објавените податоци од Федералната управа за воздухопловство на САД (ФДА), од 1947 година во САД се обиделе да пристигнат 129 луѓе, а 29 преживеале.

Не е соопштено од која дестинација полетал споменатиот авион за Амстердам, но на комерцијалните авиони од Јужна Африка до Холандија им требаат приближно 11 часа доколку се работи за директен лет.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!