Вие имате прво да ја знаете вистината

Хаос во Брисел, полицијата фрли солзавец, дронови го надлетуваат местото на протестите, се појавија и “сините шлемови” од Сребреница (видео)

Најавен како голем европски протест против мерките за ковид, денешниот настан во Брисел се претвори во насилство и судири меѓу мал број демонстранти и полицијата, откако некои од поагресивните демонстранти се обидоа да го скршат влезот во стаклената зграда на ЕЕАС, европската служба за надворешни работи.

Белгиската интервентна полиција потоа ги потисна демонстрантите низ паркот Синквантенер, каде организаторите на протестот од бината од другата страна на паркот повикаа да се прекине насилството, се оградија од агресивните демонстранти и ја повикаа полицијата да ги уапси сите.

На големиот европски протест во Брисел дојдоа и многу граѓани од други европски земји, така што имаше многу Холанѓани, јавуваат локалните медиуми. Демонстрантите се собраа во близина на зградите на европските институции, Европската служба за надворешни работи, Европската комисија итн.

Повеќето демонстранти биле мирни и ненасилни. Полицијата која со беспилотните летала го надгледуваше местото на протестот соопшти дека сите што се појавиле на тоа место ризикуваат апсење.

Имаше и фрлање камења и цигли од страна на демонстрантите, а некои дури отидоа да палат ѓубре на патот, со што се предизвика целосен хаос.

Некои од демонстрантите дојдоа и од Франција, каде минатата недела беше донесен закон со кој сертификатите за ковид се сведуваат на оние кои биле вакцинирани или прележани, без можност сертификатот за ковид да важи за тие со негативен ПЦР тест.

Дури и организаторите на протестот рекоа дека протестот не е против мерките за Ковид, туку против начинот на кој тие се спроведуваат и порачаа дека секој има право на свое мислење, но дека насилството не е решение.

На протест пристигнаа и поранешни холандски членови на „сините шлемови“ на ОН во БиХ, а еден од нив рече дека тој бил во Сребреница и дека е меѓу последните што ја напуштиле. Тој во тоа време работел во болницата.

На протестот, овие холандски ветерани се обидоа да одржат „линија на поделба“ меѓу полицајците на полициските блокади и демонстрантите подготвени за пробив и насилство.

Во еден момент демонстрантите почнале да фрлаат факели, што резултирало со ескалација на насилството, а полицијата морала да интервенира со солзавец. Протестот во Брисел беше организиран во деновите кога Белгија има во просек по 40.000 нови случаи на инфекција со коронавирус дневно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!