Вие имате прво да ја знаете вистината

Асанж доби можност да се обрати пред британскиот Врховен суд, се надева дека нема да биде екстрадиран во САД

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, денес доби можност да се обиде да ја оспори одлуката за неговата екстрадиција во САД пред британскиот Врховен суд.

Американските власти бараат екстрадиција на 50-годишниот Асанж, роден во Австралија, за да му се суди по 18 точки од обвинението за објавување доверливи воени податоци на САД и дипломатски документи на Викиликс во 2010 и 2011 година, со кои наводно загрозил животи на повеќе граѓани.

Високиот суд во Лондон во декември ја отфрли пресудата на понискиот суд дека Асанж не треба да биде екстрадиран бидејќи може да изврши самоубиство поради проблеми со менталното здравје.

Судиите одбија да му дозволат да поднесе жалба директно до Врховниот суд против нивната одлука, но одлучија дека може да побара од Врховниот суд да одлучи дали ќе го сослуша или не неговиот случај.

Тоа значи дека неговата екстрадиција ќе се одложува со месеци.

И нема гаранција дека судот на крајот ќе го сослуша.

Стела Морис, неговата свршеница и мајка на двете негови деца, рече дека одлуката на Високиот суд е победа, но исто така истакна дека тие се уште се далеку од правдата.

Таа вети дека ќе се бори додека не биде ослободен.

Асанж е во затворот Белмарш речиси три години.

Документите објавени на Викиликс открија дека американската војска убила стотици цивили во непријавени инциденти во Авганистан и дека ирачките сили убиле 66.000 цивили и мачеле затвореници за време на војната во Ирак.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!