Вие имате прво да ја знаете вистината

(Видео)Заборавени историски снимки покажуваат како изгледале трките пред 120 години!

Замислете се себеси на почетокот на 20 век со некои од најзначајните пронајдоци кои го забрзале развојот во тоа време. Еден од нив е, се разбира, автомобил, а некои богати луѓе и индустријалци одлучиле да однесат дел од нив на трка. За луѓето кои живееле во тоа време, тоа веројатно бил вистински спектакл.

Ако се прашувате како изгледаше да ги гледате овие автомобили во своевремено на нивниот врв, луѓето од Архивата на Кралот Роуз имаат задоволство за вас. Станува збор за видео од трката „околу европските села“, а годината е 1902. Ова е импресивна архивска снимка со оглед на тоа што филмската камера стана мејнстрим пред само неколку години, и не беше воопшто евтина.

Со оглед на тоа што веќе во тоа време неколку пронаоѓачи и инвеститори почнаа да се занимаваат со производство на автомобили, идентификувањето на точниот модел овде е предизвик. Сепак, фасцинантно е да се видат тркачки автомобили од пред 120 години во акција.

Трките исто така не беа слични на денешните, бидејќи како што гледаме овде се тркаат на земја бидејќи тогаш немаше многу асфалтирани патишта. Можеби најблискиот модерен еквивалент би бил релито.

Она што сте го виделе е веројатно една од најраните забележани трки во историјата на мотоспортот. Гугл сугерира дека тоа би можело да бидат фрагменти од патеката Париз-Виена од 1902 година. Ако е така, таа трка ја освои Марсел Рено, братот на Луис и Фернандо Рено, а нивната компанија стана популарна токму поради публицитетот на Марсел. Останатото, велат, е историја…

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!