Вие имате прво да ја знаете вистината

Грција ги затвори училиштата во некои области поради снежната бура: Снег падна и на Крит

Температурите во Грција значително се намалија за време на викендот, додека обилниот снег предизвика затворање на училиштата во некои области.

Училиштата во Атина и некои други погодени области нема да бидат отворени во понеделник и вторник, додека снегот се очекува да продолжи да паѓа на почетокот на неделата, соопштија метеоролозите.

Веќе падна снег на островите популарни кај туристите како Крит, Миконос и Наксос, што е невообичаена појава таму.

Постуденото време и температурите под нулата се релативно вообичаени во северна Грција, но на југ, каде што снегот е ретка појава, има застој во сообраќајот.

Многу домови во јужна Грција се слабо опремени за такво студено време, па градовите отворија топли јавни згради за бездомниците и за оние кои не можат да се загреат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!