Вие имате прво да ја знаете вистината

Италијанските пратеници избираат нов претседател: Берлускони ја повлече кандидатурата, фаворит премиерот Драги

Италијанските пратеници денес ќе почнат да избираат наследник на актуелниот претседател Серџо Матарела, а за фаворит се смета премиерот Марио Драги.

Постои загриженост меѓу политичарите во Италија дека исходот може да предизвика нова политичка несигурност во третата по големина економија во еврозоната, која се соочува со оживување на инфекции и смртни случаи од Ковид-19.

Околу 1.009 членови на двата дома на парламентот – Претставничкиот дом и Сенатот – и претставници на регионите и автономните покраини ќе почнат да гласаат во првиот круг од изборите за наследник на Матарела.

Иако традиционално нема официјални кандидати, актуелниот премиер Марио Драги долго време важи за фаворит за највисоката функција во земјата.

Не можејќи да ги заземе двете позиции, во Рим со недели се водат преговори за тоа како да продолжи неговата влада, која ги вклучува речиси сите големи партии во парламентот.

Драги, кој ја предводи владата на национално единство, јасно стави до знаење дека би сакал да ја преземе функцијата. Но, постои неподготвеност кај некои партии да го поддржат поради страв дека неговото заминување може да предизвика политички превирања и предвремени избори.

„Во ова тешко време, би било опасно да се смени Драги од премиерската функција“, рече во неделата лидерот на десничарската лига Матео Салвини, повторувајќи ги сличните забелешки на неговиот коалициски партнер Берлускони.

Бидејќи ниту централно-десниот ниту левиот центар немаат доволно гласови за да наметнат кандидат од нивниот сопствен табор, веројатно ќе биде потребен компромис за да се спречи ќор-сокак.

Поранешниот премиер Силвио Берлускони во саботата објави дека ја повлекува својата кандидатура.

Ниту десничарските партии, ниту левиот спектар до недела не договорија заеднички кандидат.

Затоа е малку веројатно дека ќе се донесе одлука на првиот ден од гласањето, бидејќи на победникот на тајното гласање во парламентот му е потребно двотретинско мнозинство во кој било од трите круга на изборите.

Во секој следен круг доволно е апсолутно мнозинство.

Со само едно закажано гласање на ден, победникот не се очекува пред четврток.

Меѓу оние кои се сметаат за можни кандидати се поранешниот претседател на Долниот дом на парламентот Пјер Фердинандо Касини, поранешниот премиер Џулијано Амато и претседателката на Сенатот Марија Елизабета Алберти Каселати.

Матарела одби да прифати уште еден мандат, но некои политичари предложија да побараат од него да продолжи, додека Драги ќе остане премиер до следните италијански избори на почетокот на 2023 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!