Вие имате прво да ја знаете вистината

Насилството ескалира во североисточна Сирија, во опасност 850 деца во затворските притвори

Речиси 850 деца се во непосредна опасност поради ескалацијата на насилството во североисточна Сирија, предупреди Агенцијата на Обединетите нации за заштита на децата (УНИЦЕФ).

Ескалацијата на насилството во градот Ал Хасаке по минатонеделното бегство од затвор на голем број затвореници доведе до сериозна опасност речиси 850 притворени деца, изјави во неделата претставникот на УНИЦЕФ во Сирија, Виктор Нилунд.

Некои од нив наводно имаат само 12 години.

Наводно, повеќе од 100 луѓе биле убиени, а илјадници биле принудени да ги напуштат своите домови поради насилство поврзано со затворот Гвајран, објави новинската агенција ДПА.

„Децата во затворот Гвајран, сепак се само деца и имаат право на пристап до правни постапки засновани на принципот на заздравување во заедницата“, предупреди портпаролот на УНИЦЕФ.

„Апелираме децата да бидат ослободени од затвор. Притворот за деца треба да биде последно средство и да трае што е можно пократко“, нагласи тој.

Според него, речиси 10.000 деца и нивните мајки од повеќе од 60 земји во моментов се држат во затвори и логори. Нивниот живот е во опасност поради се потешките затворски услови и студените зими.

„Децата се исклучително ранливи и итно им е потребна заштита“, рече Нилунд.

„УНИЦЕФ ги повикува сите актери во североисточниот и другите делови на Сирија да ги засолнат и заштитат децата. Го повторуваме нашиот повик до сите земји-членки вклучени во конфликтот да преземат итна акција и да преземат одговорност во најдобар интерес на децата и да ги вратат на нивните матичните земји“.

Ал-Хасаке се наоѓа во североисточна Сирија под контрола на сириските Курди. Според курдските медиуми, до неодамна во градот биле затворени околу 5.000 приврзаници на екстремистичката исламистичка група Исламска држава.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!