Вие имате прво да ја знаете вистината

САД ставаат на готовност до 8.500 војници за можно распоредување поради тензиите во Украина

До 8.500 американски војници се ставени во состојба на висока готовност поради можно распоредување во Источна Европа, бидејќи руските војници масовно се натрупуваат на границата со Украина, изјави денес портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин издаде подготовки за распоредување наредби по наредба на претседателот Џо Бајден. Кирби рече дека не е донесена конечна одлука за распоредување на војници.

Претходно утрово, Си-Ен-Ен објави дека администрацијата на Бајден е во завршна фаза на идентификување на конкретни воени единици што сака да ги испрати во Источна Европа, според голем број претставници на САД и одбраната.

Бајден разговараше со неговите највисоки воени претставници опции за зголемување на нивото на американските војници на Балтикот и Источна Европа за време на брифингот во Кемп Дејвид во саботата, изјави висок функционер.

Веста доаѓа за време на предупредувањето на САД дека потенцијалната руска инвазија на Украина би можела да биде неизбежна. Стејт департментот во неделата го намали персоналот во Амбасадата на САД во Киев, Украина, при што дел од персоналот и членовите на нивните семејства си заминаа поради претпазливост.

Бајден во понеделник попладне, по локслно време, ќе оствари видео-повик со европските лидери, за кој Белата куќа соопшти дека е дел од консултациите и координацијата на администрацијата со европските сојузници како одговор на зајакнувањето на руската војска.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!