Вие имате прво да ја знаете вистината

Холандска туристка казнета поради нацистички поздрав во поранешниот логор на смртта

Холандска туристка е приведена во Полска бидејќи салутирала со нацистички поздрав во концентрациониот логор Аушвиц, соопшти полската полиција, пишува Би-би-си.

29-годишната девојка ја подигна десната рака на влезот во кампот, под знакот „Arbeit Macht Frei“ („Работата ослободува“).

Неименувана жена е обвинета за нацистичка пропаганда. Таа беше казнета, која се согласи да ја плати.

Таа подоцна изјавила дека тоа е невкусна шега, пренесува полската новинска агенција ПАП.

Таа ја крена десната рака за да се фотографира со нејзиниот сопруг.

Ова не е првпат странец да биде уапсен во Полска за ширење нацистичка пропаганда – кривично дело што може да резултира со затворска казна до две години.

Во 2013 година, двајца турски студенти беа осудени на по шест месеци затвор, условно на три години и мораа да платат парична казна и за нацистичкиот поздрав во Аушвиц.

По окупацијата на Полска во 1939 година, германските нацисти изградија логор на смртта во јужниот град Освиечим.

За нешто повеќе од четири и пол години, нацистите систематски убиле најмалку 1,1 милион луѓе во Аушвиц, од кои еден милион биле Евреи.

Депортираните во логорот биле изложени на гасови, изгладнети, принудени да работат до смрт и убиени во различни медицински експерименти. Огромното мнозинство од убиените ги загубија животите во комплексот на гасната комора во кампот Аушвиц II-Биркенау.

Околу шест милиони луѓе загинаа во холокаустот – нацистичката кампања за искоренување на еврејското население во Европа. Логорот Аушвиц беше центар на геноцидот. Советските трупи го ослободија логорот во 1945 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!