Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата Бенедикт Шеснаесетти призна дека лажел за време на истрагата за свештеник педофил и сексуална злоупотреба

Пензионираниот папа Бенедикт Шеснаесетти призна дека дал неточни информации за време на истрагата за свештеник педофил и сексуална злоупотреба во Германската католичка црква, обвинувајќи го „превидот“ при уредувањето на неговата изјава.

Признанието го објави неговиот приватен секретар Георг Гансвајн на веб-страницата на Vatican News.

Спротивно на она што првично го изјави, Бенедикт во 1980 година присуствуваше на состанок како надбискуп на Минхен и Фрајзинг за да разговараат за свештеник кој постојано го привлекувал вниманието на сексуалната злоупотреба на деца. Агенцијата dpa пишува дека свештеникот подоцна бил вратен како свештеник во Баварија.

Грешката „не била направена со лоша намера“, туку е „резултат на превид при уредувањето на неговата изјава“, се вели во соопштението од кабинетот на пензионираниот папа Џозеф Рацингер.

Папата рече дека му е „многу жал“ за грешката и „се извинува за тоа“, напиша неговиот личен секретар во соопштението.

Но, во соопштението истовремено се инсистира дека на состанокот не била донесена одлука свештеникот да се врати на неговите свештенички должности.

Независен извештај минатата недела покажа дека Бенедикт Шеснаесетти, кој поднесе оставка во 2013 година, свесно не направил ништо за четворицата свештеници обвинети за сексуално злоставување деца во 1980-тите.

Адвокатите рекоа дека Бенедикт негирал дека присуствувал на состанок во 1980 година на кој била донесена одлука за прием на Хулерман во бискупијата, и покрај тоа што бил директно цитиран во записникот од состанокот.

Во соопштението на папата Бенедикт се вели: „Папата Бенедикт сега би сакал да појасни дека, спротивно на она што беше кажано на состанокот, тој присуствуваше на состанокот на Ординаријатот на 15 јануари 1980 година“.

Поранешниот папа Бенедикт од 1977 до 1982 година беше надбискуп на Минхен. Во еден случај, сега озлогласениот свештеник педофил по име Питер Хулерман бил префрлен од Минхен во Есен каде бил обвинет за злоупотреба на 11-годишно момче. Хулерман продолжил да ги извршува своите свештенички должности уште многу години.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!