Вие имате прво да ја знаете вистината

Пиењето чаша вода пред оброк е корисно, но мора да се почитува еден важен услов

Доброто здравје зависи од многу навики, а пиењето чаша вода пред оброк е една од најкорисните. Тоа е мислењето на многу лекари, а нутриционистот Нури Дијанов предупредува дека, сепак, за некои работи мора да внимавате.

– Кога човек ќе пие вода на празен стомак, пред појадок, неговото тело се буди, започнуваат дигестивните процеси, се стимулира работата на гастроинтестиналниот тракт. Една чаша вода секое утро пред оброк е добра навика, особено ако се прави редовно. Резултатот е нормализирана цревна микрофлора, кожата станува почиста, а расположението се подобрува – рече Дијанова.

Сепак, нутриционистот напоменува дека за навиката да стане навистина корисна, мора да се почитува еден важен услов. Водата треба да биде на собна температура, а не ладна.

– Студената вода може да предизвика грчеви, болки во стомакот, дури може да се развие панкреатитис – објасни Дијанова.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!