Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешниот минхенски надбискуп се извини за „грешките“ во аферата за сексуална злоупотреба

Поранешниот надбискуп на Минхен, кардиналот Фридрих Ветер, се извини за погрешните одлуки во врска со вработувањето на свештеник кој веќе е осуден за педофилија, во скандалот што ја потресе Католичката црква и во кој е именуван и поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти.

„Овој свештеник не требаше повторно да биде примен во пастирската служба и искрено ми е жал поради тоа“, се вели во соопштението на надбискупијата Минхен / Фрајсунг во име на кардиналот Фридрих Ветер, кој служеше како надбискуп од 1982 до 2008 година.

Но, во исто време, тој ја негира својата одговорност за понатамошни случаи на малтретирање на малолетничка злоупотреба од страна на Католичката црква, се додава во соопштението.

Ветер се извини за случајот со свештеник кој бил префрлен од една црвена заедница во друга и покрај тоа што бил осуден за сексуална злоупотреба и му била дозволена пасторална служба. Сексуалното злоставување го повторил и на новата позиција.

Минатата недела беше издаден експертски извештај, по налог на наследникот на Ветер, кардиналот Рајнхард Маркс, дека Ветер „погрешно постапил“ во 21 случај на злоупотреба на деца.

Конкретно, поранешниот архиепископ е обвинет дека не реагирал или не реагирал доволно на случаите на малолетничка злоупотреба.

Во вештачењето се зборува за вкупно 497 малолетни жртви на сексуална злоупотреба во Минхенската надбискупија по 1945 година.

Истото вештачење открило дека поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти, кој служел како надбискуп на Минхен до 1982 година, премолчел „недолично однесување“ во случајот на свештеник кој бил прераспореден и покрај наводите за сексуална злоупотреба.

Актуелниот надбискуп, кардинал Рајнхард Маркс, исто така беше именуван во извештајот како одговорен за непреземање соодветни мерки во врска со два случаи на сексуална злоупотреба.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!