Вие имате прво да ја знаете вистината

Расисти во Србија навредувале пејачка од Конго, таа на српски одговорила: „Жал ми е што снаата ти нема сини очи…“

Стела Мулека дошла во Србија од родното Конго да студира и брзо ги прифатила обичаите и традиционалната музика на таа земја. Кон крајот на минатата година, во соработка со Биг Бендот на Дејан Петровиќ, таа отпеа преработка на песната „Еј драга драга“ (косовски божури) и сними видео.

Сепак, расистичките коментари ја разочараа младата пејачка, која научи течно да зборува српски во текот на годините во Србија. Таа на српски јазик преку Инстаграм им се обрати на сите оние кои не разбираат дека за расизмот нема место во современото општество.

„Јас нема да бидам личноста кон која ќе ја насочите вашата омраза“, напиша таа за почеток и продолжи: „Би сакала да му се заблагодарам на Дејан за толку убав проект и што ме покани да бидам дел од него, бидејќи знае како и моето семејство и вистинските пријатели во Србија колку ја сакам Србија како земја и колку ја почитувам нејзината култура“.

„Поминав еден месец учејќи да играм оро со мојот кум и 6 месеци учев српски за да можам да се запишам на постдипломски студии во Србија, каде што плачев секој ден бидејќи не знаев доволно српски, но со помош на моето семејство ги положив сите испити на српски јазик со оценки 9/10, освен економетријата од која имав пониска оценка“, напиша таа.

„Разбирам дека Косово е чувствителна тема за голем број Срби, а оние кои мислат дека ова сум го испеала поради неговата популарност и слава, имаат право на свое мислење и тоа не ме засега. Прво, јас сум не од Америка, туку од Африка, не е џунгла, немам диви животни во мојот двор и не дојдов во Србија затоа што сум мигрант, жал ми е за сите што зборувате за културно одобрување или дека мешањето раси е геноцид, затоа што гледам дека имаш толку многу омраза во нив „Но таа личност нема да бидам јас“, рече таа јасно.

„И оставете го моето семејство на мира – не им праќајте пораки на Инстаграм и Фејсбук дека не сакате црнци и црнкињи во Србија затоа што голем дел од вас живеат во странство – во Африка, Америка, Азија – и никој не ви вели да се вратите во вашата земја“, им порача Стела на оние кои секојдневно го напаѓаат нејзиното семејство на социјалните мрежи.

“Се извинувам ако сакате вашата снаа да има сини очи и златна коса. Јас имам темни очи и темна коса и останувам ваква и овде. Единствен начин да ја напуштам Србија е да бидам депортирана, што нема да се случи бидејќи секојдневно се трудам да не прекршам ниту еден закон, како и да живеам во согласност со српскиот закон и да го почитувам“, им порача таа на расистите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!