Вие имате прво да ја знаете вистината

САД неодлучни: „Бајден нема намера и желба да испраќа војници во Украина“

Белата куќа објави дека американскиот претседател Џо Бајден нема намера да испраќа војници во Украина, јавува Anadolu Agency (AA).

Џен Псаки, портпаролка на Белата куќа, зборуваше на прес-конференција, а главна тема беше кризата во Украина.

Наведувајќи дека Русија во секој момент се заканува дека ќе ја нападне Украина, Псаки рече дека „не можеме да прочитаме што се случува во главата на рускиот претседател Владимир Путин“.

Нагласувајќи дека САД се будни за секакви сценарија, Псаки додаде дека САД претпочитаат дипломатија, но дека гледаат дека мобилноста во пограничниот регион се зголемува.

Нагласувајќи дека сегашниот фокус на Бајден е на источното крило на НАТО, Псаки додаде дека „Бајден нема намера или желба да испраќа војници во Украина“.

Истакнувајќи дека високи функционери денеска ќе ги информираат лидерите на американскиот Сенат и Претставничкиот дом за Украина, Псаки додаде дека во наредните денови ќе одржи брифинг за сите членови на Конгресот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!