Вие имате прво да ја знаете вистината

Џонсон ја поздрави истрагата за забавата за време на затворањето

Британскиот премиер Борис Џонсон ја поздрави истрагата спроведена од лондонската метрополитенска полиција за наводните забави во неговата официјална резиденција на Даунинг стрит за време на спроведувањето на строгите мерки за затворање.

Тој нагласи дека ќе помогне да се „повлече линијата“ на споменатото прашање. Коментирајќи ја истрагата, која ја води висок државен службеник кој сподели информации со полицијата, Џонсон му рече на Парламентот дека ја поздравува одлуката за спроведување истрага бидејќи верува дека ќе и помогне на јавноста да и се даде транспарентноста што и е потребна, Ројтерс пријавени.

Британската полиција претходно денеска соопшти дека истражува низа собири одржани во канцелариите на премиерот во седиштето на британската влада за време на строгите затворања поради коронавирусот.

Истрагата уследи по наводите дека организирањето на забавата го прекршило законот.

„Можам да потврдам дека Мет истражува голем број настани од Даунинг Стрит и Вајтхол во последните две години во врска со потенцијално прекршување на мерките за борба против коронавирусот“, рече началникот на полицијата Кресида Дик.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!