Вие имате прво да ја знаете вистината

Врие во Донбас, УКРАИНА премести голем број војници, Пушилин: Точно знаеме зошто се прави тоа на 100 километри од РУСКАТА ЛИНИЈА

Властите во самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНРЕ) соопштија дека украинските власти распоредиле околу 120.000 војници на демаркационата линија

Како што прецизираше шефот на ДНР, Денис Пушилин, покрај хуманитарна помош на границата пристигнува и воена опрема.

Забележавме дека на демаркационата линија пристигнаа околу 120.000 војници. Тоа не се војниците кои дојдоа по принципот на ротација. Тие се таму неколку месеци, тие се на речиси 100 километри од руската граница, рече тој.

Пушилин изјави и дека меѓу нив има и претставници на странски разузнавачки и воени служби, иако, како што рече, таква потврда нема.

За тоа не информира разузнавачката служба, но ние мудро располагаме со тие информации. Да речеме дека немаме 100 процентна информација, рече Пушилин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!