Вие имате прво да ја знаете вистината

Малите деца имаат поблаги симптоми од омикрон отколку од делта сојот: Ризикот од хоспитализација е речиси 70 проценти помал

Кај многу мали деца, омикронската варијанта на коронавирусот предизвикува помалку тешка болест во споредба со варијантата делта, според една нова американска студија.

Истражувачите прегледале податоци за скоро 80.000 американски деца под 5-годишна возраст кои првпат биле инфицирани со коронавирус, вклучително и 7.201 инфицирани кон крајот на декември или почетокот на јануари кога омикрон предизвикал повеќе од 90 проценти од случаите.

Откако ги разгледале другите фактори на ризик, вклучувајќи ги здравствените состојби и социоекономските фактори, истражувачите откриле дека децата инфицирани за време на бранот со омикрон имаат 29 отсто помал ризик од посета на собата за итни случаи, 67 отсто помал ризик од хоспитализација, 68 отсто помал ризик од интензивна нега и 71 процент помал ризик од потребата за машини за дишење во споредба со децата заразени со делта сојот.

Сепак, поради зголемената преносливост на омикрон, вкупниот број на посети на одделот за итни случаи, хоспитализации, приеми на интензивна нега и употреба на механички респиратори кај деца сè уште може да биде поголем со омикрон отколку со делта, според извештајот објавен на medRxiv.

Истражувачите, исто така, забележаа дека стапките на инфекција биле несразмерно повисоки кај црните и латиноамериканските деца и за омикрон и за делта за оваа возрасна група, а јазот се зголемил за инфекции со омикрон, рече водачот на студијата Ронг Ксу од Медицинскиот факултет на Универзитетот Кејс Вестерн Резерв.

Необјавените податоци покажуваат дека децата на возраст под 5 години имале највисока стапка на омикронска инфекција во споредба со постарите деца и возрасните во сите возрасни групи, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!