Вие имате прво да ја знаете вистината

Најбараната личност во Србија: Владата тврди дека е месар и канибал, а тој тврди дека е семеен човек

Криминална организација предводена од црногорскиот државјанин, Радоје Звичер, наводно подготвува атентат и убиство врз српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави во петокот вечерта српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Вулин рече дека добиле „итни“ информации за атентатот од припадници на полицијата на земја членка на ЕУ и дека ќе покренат истрага за да се утврди дали Звичер ја собрал криминалната организација за да го убие Вучиќ по негово убедување или по наредба на „неговиот политички шеф“.

Наводно, атентатот бил нарачан од Јужна Америка, каде што се крие Звичер, а ликвидацијата требало да ја изврши во првата половина на февруари поранешен воен специјален агент кој, според Европол, претходно извршил „црни операции“ за мафијашки и западни служби.

Инаку, Радоје Звичер, по кого Србија веќе има распишано потерница, е организатор и еден од водачите на „Кавачкиот клан“, еден од најбруталните и најорганизираните балкански мафијашки кланови одговорни за шверц и нелегална продажба на дрога, како и организирање и нарачување повеќекратни убиства на територијата на Србија, Црна Гора, но и други земји.

„Ќебапите“ за Звичер

Името на Звичер се споменуваше пред неколку месеци кога самиот Вучиќ го идентификуваше како личноста по чија наредба криминалната група на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ убила и, како што рече тогаш, „правела ќебапи од човечко месо“.

Встановили особу 37-річного чоловіка, якого намагалися застрелити в самісінькому центрі Києва ввечері вівторка.Отже, "…

Posted by Deтектив.info on Tuesday, May 26, 2020

„Еден од колачите, еден од месарниците, му пратил ќебапи на Звичер и неговиот политички господар, а ќебапите се од мелено месо од луѓе – за да сфатат луѓето во Србија за што се работи… Па кога тој ќе барал ќебапи, тие би ги мелел тие луѓе, откако ќе ги убијат и заколат, им ги исекле нозете и рацете, а потоа му праќале ќебапи“, изјави Вучиќ пред неколку месеци.

Како што тогаш рекол Вучиќ, Звичер и печел тие монструозни „ќебапи“ и потоа ги изел со сенф и кромид, а остатокот им го дал на своите кучиња. Вучиќ рече дека е подобро Звичер да го „убие“ бидејќи Вучиќ, нема да застане додека не биде „одговорен за човечки ќебапи“ и „нема да има слобода“ додека е жив.

Набргу потоа, адвокатот на Звичер објави за српските медиуми отворено писмо во кое, освен што ги негираше навиките во исхраната на неговиот клиент, негираше дека бил вклучен во какви било незаконски или криминални активности, убиства, киднапирања или шверц на кокаин – за што го обвинуваат во Србија и зошто е на црвената листа на Интерпол – адвокатот го нарекува ‘мирен семеен човек’.

Клански конфликт

Инаку, Радоје Звичер е означен како водач на криминална група од Котор, која е во долгогодишен конфликт со ‘škaljarski клан’, а војната меѓу нив изби поради исчезнувањето на 300 килограми кокаин од пристаниште во Шпанија, пишува Нова.рс.

Тој се најде во центарот на вниманието на јавноста во 2019 година, кога беше извршен обид за атентат врз него во Киев. По тој повод животот му го спасила сопругата Тамара Звичер.

Звичер потоа се вратил во родната Црна Гора, а последен пат бил виден во јануари минатата година, кога го посетиле уапсените водачи на навивачите Вељко Беливук и Марко Миљковиќ. После тоа му се губи секаква трага.

Во октомври 2021 година, Специјалното државно обвинителство на Црна Гора поднесе обвинение против Радоје Звичер и Слободан Кашчелан, поради сомнение дека создале криминална организација. Споменатата криминална организација се товари за тешки кривични дела – шверц на дрога, лихварство, киднапирање и убиство.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!