Вие имате прво да ја знаете вистината

Најсилните воени сили во светот се САД, Русија и Кина, Македонија е на 134 место од 140 рангирани, Косово е претпоследно

Portal Global Firepower (GFP) објави нова листа на најмоќните армии. Конечната ранг листа користи повеќе од 50 индивидуални фактори за да се одреди резултат на т.н. индекс на моќ на една нација. Оценката е направена со анализа на голем број категории – од воена моќ и финансии до логистички вештини и географија.

Колку е пониска оценката на индексот на моќ, толку е поголема теоретската борбена способност на нацијата – се земаат во предвид конвенционалните средства, а не се земаат во предвид нуклеарните способности на нацијата.

На врвот на листата, од 140 анализирани земји, се САД, а следуваат Русија и Кина.

Соединетите Американски Држави имаат околу 1,4 милиони активни војници, повеќе од 2.700 борбени авиони, 910 борбени хеликоптери, повеќе од 6.600 тенкови, 11 носачи на авиони, 92 уништувачи и 68 подморници. Освен тоа, Американците имаат убедливо најголем воен буџет во светот – 770 милијарди американски долари.

Русија, која со недели е на светскиот фронт поради распоредувањето на војската на украинската граница, има 850 илјади активни војници. Во својата авијација има повеќе од 4.000 авиони, од кои повеќе од 1.500 борбени авиони и 544 борбени хеликоптери.

Според извештајот на GFP, Русија ја има најголемата флота на тенкови во светот, со 12.420 тенкови. Треба да се нагласи дека извештајот не ја наведува состојбата и технолошката софистицираност на овие тенкови. National Interest претходно пишуваше дека Русија надоградила голем број од своите стари модели Т-72, ​​но дека е под знак прашалник како би се носеле со најновата генерација од американските тенкови Абрамс.

Русија има еден носач на авиони, 15 уништувачи и 70 подморници.

Со два милиони активни војници, Кина води по бројот на способни воени лица. Военото воздухопловство има повеќе од 1.500 борбени авиони, 5.250 тенкови, два носачи на авиони, 41 уништувач и 79 подморници.

На врвот на листата на најмоќни армии се Индија, Јапонија, Јужна Кореја, Франција, Велика Британија, Пакистан и Бразил.

Од земјите во регионот најдобро рангирани се Србија и Хрватска кои се на 61 и 62 место.

Според извештајот на ГФП, Србија има 25.000 активни војници, вкупно 27 авиони (класифицирани како борбени и борбени бомбардери), вкупно 51 хеликоптер и 323 тенкови. Треба да се нагласи, дека овие бројки не појаснуваат дали некои од тенковите се во резерва, ниту пак даваат податоци за техничката надмоќ на поединечни тенкови.

Србија има најмногу тенкови М-84, кој беше главен борбен тенк на поранешната ЈНА, кој се произведуваше по лиценца за советскиот тенк Т-72 во поранешна СФРЈ. Тенкот од нулта серија се произведувал од 1984 до 1991 година. Тенковите М-84А, кои се произведувале од 1988 до 1991 година, беа опремени со помоќни мотори од 735 kW и биле применети подобрувања за заштита на оклопот преземени од тенкот Т-72М1.

Истиот тип тенк, во верзијата А4, со подобар систем за контрола на пожарот и германски дизел мотори од 1.100 КС користи и Хрватска. На крајот на минатата година од Франција купија 12 авиони Рафал, најмодерни авиони од новата генерација, кои ќе бидат испорачани во 2024 и 2025 година. Хрватска има вкупно 15.000 активни војници.

Според извештајот на ГФП, Словенија е 86-та воена сила во светот со 7.000 активни војници, 12 хеликоптери и 44 тенкови.

Албанија е на 115-то место со 8.000 активни војници.

Босна и Херцеговина е на 123-тото место на листата на ГФП и пријавува 320 тенкови. Тоа се главно застарени тенкови, од кои многу се неисправни или се користат за резервни делови. Во вооружените сили на БиХ, главен борбен тенк е стариот американски М-60А3 Патон, кој беше донација од САД. Има многу стари руски тенкови Т-55, од кои многу не се во функција.

Црна Гора е на 131. место, Македонија на 134., а Косово на претпоследното 139. место пред Бутан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!