Вие имате прво да ја знаете вистината

Претседателот Јоханис рече дека Романија е подготвена за зголемено присуство на НАТО во земјата

Романија е во разговори со САД и Франција за начините за зголемување на бројот на војниците во земјата и е подготвена за зголемено воено присуство на НАТО, рече попладнево претседателот Клаус Јоханис.

Американското Министерство за одбрана во понеделникот соопшти дека ставило околу 8.500 американски војници во состојба на готовност и чекаат наредба за распоредување на источното крило на НАТО доколку Русија ја нападне Украина. Франција, исто така, понуди да испрати повеќе војници доколку е потребно.

„Постојано велев дека сме подготвени да бидеме домаќини на зголемено сојузничко присуство на нашата територија“, рече Јоханис.

„По најавите на САД и Франција, ние сме во контакт со двата сојузници за да воспоставиме конкретни начини за реализација на нивното воено присуство.

Јоханис ова го изјави по состанокот на Врховниот совет за одбрана на Романија, одржан откако Русија собра десетици илјади војници во близина на границите на Украина. Тој рече дека дипломатските разговори се клучни за деескалација на тензиите.

Советот за одбрана денес го оцени потенцијалното влијание на конфликтот врз бизнисите и енергетскиот и банкарскиот сектор, рече Јоханис. Членката на ЕУ, Романија, исто така се подготвува за потенцијален прилив на бегалци од Украина, со која ја дели границата долга 600 километри.

НАТО има мултинационални копнени сили до 4.000 војници во Романија, членка од 2004 година. Соединетите држави, исто така, имаат војници стационирани во посебни бази во Романија и Бугарија.

„Сегашната криза уште еднаш докажува дека консолидацијата на сојузничкото присуство на источното крило, вклучително и нашата земја, е многу важна“, рече тој.

„Мерките што НАТО ги презеде досега за зајакнување на своето воено присуство на источното крило се одбранбен одговор на растечките безбедносни предизвици во регионот.“ – додаде Јоханис.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!