Вие имате прво да ја знаете вистината

Сирија: Курдите ја вратија контролата над затворот шест дена по нападот на џихадистите

Курдските сили, помогнати од САД во Сирија, денес конечно ја вратија целосната контрола врз големиот затвор нападнат од група на Исламска држава (ИД), со што заврши најголемиот џихадистички напад во земјата во последните три години.

Во борбите на 20 јануари за ослободување на џихадистите од курдскиот североисточен затвор Хасаке на североисток загинаа 181 лице – 124 џихадисти, 50 курдски борци и седум цивили, објави Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR).

Борбите, исто така, доведоа до 45.000 луѓе кои живеат во близина на затворот Гвајран да бидат изложени на екстремно студено време, соопштија ОН.

Целосната контрола на затворот дојде откако се предадоа сите џихадисти кои се забарикадираа во него, изјави Фархад Шами, портпарол на Сириските демократски сили (ФДС), каде доминираат Курдите, кои ја предводат борбата против ИД во Сирија.

SOHR потврди дека курдските сили го зазеле затворот, но посочува дека операцијата за чистење продолжува.

Повеќе од стотина џихадисти внатре и надвор од затворот учествуваа во координираниот напад на казнено-поправниот дом кој започна на 20 јануари.

Во борбите на страната на напаѓачите кои успеале да влезат во затворот учествувале и затвореници кои се побуниле против стражарите и земале оружје од магацинот.

Ова е најголемиот напад на ИД од неговиот пораз во Сирија во 2019 година од страна на курдските сили. Во нападот биле употребени камиони-бомби и тешко оружје.

На ФДС во ослободувањето на затворот им помагале американски војници од меѓународната антиџихадистичка коалиција предводена од Вашингтон.

SOHR вели дека непознат број џихадисти успеале да побегнат од четвртокот.

Повеќе од 1.000 им се предале на курдските сили од 20 јануари, објавија ФДС и СОХР.

Најмалку 3.500 џихадисти од различни националности беа во затвор, објави SOHR.

ОН и организациите за човекови права пријавија стотици малолетници приведени во поранешниот казнено-поправен дом. Засега ништо не се знае за судбината на овие деца.

Курдската автономна администрација, која контролира големи области во северна и североисточна Сирија, повторно ја повика меѓународната заедница на помош, изразувајќи стравување дека ИД може да се зајакне со регрутирање нови борци.

„Ова е меѓународен проблем што не можеме сами да го решиме“, изјави за АФП, Абдел Карим Омар, висок локален функционер.

И покрај постојаните повици од Курдите, повеќето западни земји одбиваат да ги приберат своите граѓани кои се во затвори и логори и тие се враќаат во многу мал број.

„Ја поразивме ИД територијално, но не ја искоренивме терористичката идеологија“, рече Омар.

Во овој напад на затворот, експертите гледаат нова етапа кон зајакнувањето на ИД, која се повлече во сириската пустина по поразите во 2019 година во Сирија и 2017 година во соседен Ирак.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!