Вие имате прво да ја знаете вистината

Унгарија ќе биде домаќин на глобалните десничарски популисти кои го поддржуваат Орбан

Унгарија ќе биде домаќин на конференција во март на која ќе присуствуваат десничари од Соединетите Американски Држави и Европа, вклучувајќи го и лидерот на шпанската партија Вокс, која е поврзана со американските конзервативци, соопшти водечки провладин тинк-тенк.

На собирот на американските конзервативци и лидери и активисти од Европа и Латинска Америка, главен говорник ќе биде унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјави директорот на Центарот за фундаментални права, Миклош Шанто.

Орбан води кампања за негов реизбор на 3-ти април во трка која, според анкетите, би можела да биде тесна.

Шпанецот Сантијаго Абаскал и Едуардо Болсонаро, син на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, ја прифатија поканата, а неколку американски сенатори и пратеници ќе присуствуваат на конференцијата, изјави Санто за државната новинска агенција МТИ.

Тој не ги именуваше американските учесници. Канцелариите на Абаскал, Орбан и Болсонаро не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Санто рече дека настанот ќе биде организиран под покровителство на Конференцијата за политичко дејствување на конзервативците (CPAC), американски собир организиран од Американската конзервативна унија од 1970-тите.

CPAC сè уште не одговориле на барањето за коментар.

Конференцијата, која ќе се одржи на 25-ти и 26-ти март, се чини дека има за цел да ја зајакне позицијата на националистите на Орбан во Европа пред изборите, на кои тие ќе се соочат со обединета опозиција за првпат по 12 години.

Овој настан може да и помогне и на американската десница да ги зајакне своите врски со Европа. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го поддржа Орбан како кандидат на 3 јануари, пофалувајќи го за запирање на илегалната имиграција.

Санто рече дека CPAC во Унгарија ќе послужи како „поврзувачка точка“ за конзервативците на Запад и ќе покаже дека можат да соработуваат на меѓународно ниво.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!