Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Италија повторно не успеаја да изберат претседател, а членовите на десниот центар не ги ни зедоа гласачките ливчиња

Големото изборно собрание на Италија (сите членови на Парламентот и 58 окружни делегати) не го избра претседателот на Италијанската Република и денес. Поточно, повеќето од нив не сакаа ни да се преправаат дека избираат.

Членовите на десниот центар – составени, од десно до центарот, Браќата на Италија (Џорџија Мелони), Лигата (Маттео Салвини), Форца Италија (Силвио Берлускони) – одлучија да не го земат гласачкото ливче. Тие се воздржаа од гласање и за да не покажат колку се разединети и колку лидерите немаат контрола врз членовите. Левиот центар – од лево кон центар Слободни и еднакви (Роберто Сперанца), Демократската партија (Енрико Лета) и Движењето 5 ѕвезди (Џузепе Конте) – се одлучија за бели ливчиња. Само Алтернативата, која ги собира избрканите и избеганите од ѕвездите, реши да гласа за поранешниот судија Нино Ди Матео, наместо поранешниот судија Паоло Мадалена, како досега. И така повторно покажаа дека имаат компактен и дисциплиниран „пакет“ од шеесетина гласови, па кој ќе понуди повеќе…

Со оглед на тоа, денеска имаше 433 воздржани, 261 бело ливче, Ди Матео имаше 56 гласа „И така не се случи ништо“, вели Лука Паљетко.

Повеќе од важно е што 166 гласови добија Серџо Матарела, претседател на Републиката до следниот четврток. Матарела на сите добри начини рече, напиша и сигнализираше дека не сака повеќе да се кандидира. Ако сме во право, гласовите за Матарела се и знак на протест против партиските лидери кои не можат да најдат никаков компромис.

Конте (и Бепе Грило) и Салвини се против заминувањето на Марио Драги од премиерската палата Чиги во Претседателската палата Квиринал. Салвини, а и многу Ѕвезди, сакаат да го имаат Пјер Фердинанд Казини како претседател. Секој си го влече ветото како меч од тока и со него, како трениран мечувалец, го отфрла ветото од другата страна.

Имаме речиси уникатен случај: дека збирот на протестни гласови не расте за никој друг, туку за оној кој е сè уште претседател на Републиката.

Стариот лисец на италијанскиот парламентаризам, Клементе Мастела, кој го разбира рушењето на владите во кои беше министер, го чита постоечкиот клинч како реквием за актуелното владино мнозинство на Драги, а со тоа и за владата на Драги. А тоа би бил максимумот на познатиот, пословичен италијански политички самодеструктивизам.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!