Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Корлеоне на Балканот фатено големо количество дрога, Интерпол го означи селото Велики Трновац, на југот на Србија, како легло на нарко босови

Припадници на српското МВР, Службата за борба против дрога прекинале уште еден синџир на трговија со дрога со запленување на 300 килограми марихуана во Велики Трновац и апсење на дилери на дрога. Со оваа успешна акција за заплена на дрога во Велики Трновац, српската полиција уште еднаш покажа дека нема место, град или село во Србија каде не се применува и не се спроведува законот, изјави министерот за полиција Александар Вулин.

Припадници на Службата за борба против дрогата во соработка со Вишото јавно обвинителство Ниш приведоа пет лица поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотици. Приведени се Е.Н.(50), М.А.(35), Ф.Л.(29), Б.С.(40) и А.Т.(69). Осомничените се уапсени при обид да ја предадат марихуаната која со комбе ја превезувале на патот меѓу Велики Трновец и село Турија, а при претрес на просториите и возилата кои ги користеле биле пронајдени 87 пакувања со марихуана, подготвени за понатамошно продажба.

Ова село на југот на Србија, во околината на Прешево, со години кружи низ медиумите како нарко село. Овој неславен епитет го доби по извештајот на Интерпол во кој Велики Трновац беше означен како главна точка за шверц на дрога меѓу Блискиот Исток и Западна Европа.

Во Велики Трновац има дури и набљудувачки пунктови кои ги информираат локалните нарко босови за влез на непознати лица, полицајци или новинари – напиша Телеграф пред две години.

Дури 70 отсто од дрогата наменета за западниот пазар, преку неофицијални информации, се шверцува преку Прешево и Велики Трновац, најголемиот дистрибутивен центар на Балканот. Хероинот од Пакистан, Авганистан, Иран и Турција доаѓа во Велики Трновац преку добро воспоставени канали, што е впишано на картата на Интерпол, пишува овој портал:

Главните центри за дистрибуција на дрога се наменети за црниот пазар во Унгарија, Швајцарија, Германија, Австрија и други западноевропски земји.

Дрогата од правец на Албанија, преку Косово и Метохија, пристигнува директно во Трновац и оттаму понатаму се дистрибуира – наведува соговорник на белградски Курир.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!