Вие имате прво да ја знаете вистината

И НАТО му одговори на Путин, Столтенберг има три нови барања од Русија и порачува: Ќе мора сериозно да разговараме

Откако САД испратија писмен одговор на Москва на нивните барања, тоа го направија и претставниците на НАТО.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека претставниците на НАТО, во координација со САД, испратиле барања до Москва, кои може да се сумираат во три области кои се однесуваат на односите НАТО-Русија, европската безбедност и контролата на вооружувањето.

Во контекст на односите НАТО-Русија, Столтенберг рече дека Русија ги прекинала дипломатските односи со НАТО, што дополнително го комплицира дијалогот.

„Канцелариите во Москва и Брисел треба да се обноват. Исто така, неопходно е да се подобрат каналите за комуникација меѓу силите на НАТО и руската армија со цел да се промовира транспарентноста на нашата работа, но и да се намалат ризиците“, рече Столтенберг.

Тој додаде дека Русија треба да ги повлече своите сили и од Украина, Грузија и Молдавија, каде во моментов се распоредени без согласност на овие земји.

Кога станува збор за контролата на вооружувањето, генералниот секретар на НАТО посочува дека историјата покажала дека практичните мерки во оваа област можат да направат значителна разлика и да ги подобрат односите меѓу земјите.

„Предлагаме заеднички состаноци за вежби и нуклеарна политика да се дискутираат на Советот НАТО-Русија. Исто така, неопходно е да се модернизира Виенскиот документ за воена транспарентност и да се работи на намалување на сајбер заканите“, рече Столтенберг.

Тој истакна дека Русија и НАТО мора сериозно да разговараат за контрола на вооружувањето.

„Сојузниците се подготвени да одржат состанок што е можно поскоро. НАТО е одбранбен сојуз и ние не бараме конфронтација. Сепак, не можеме и нема да правиме компромиси за принципите на кои е нашата безбедност, безбедноста на Европа и САД. заснована“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО се осврна и на распоредувањето дополнителни трупи на НАТО во Источна Европа и порача дека дипломатијата е приоритет, но дека сите земји треба да бидат подготвени за најлошата опција.

Паралелно со нашите дипломатски напори, ја зголемуваме подготвеноста на нашите сили. Го зголемивме нашето присуство во областите на Балтикот и Црното Море со повеќе бродови и авиони, тоа е одлука на Северноатлантскиот совет, рече генералниот секретар на НАТО.

На крајот, Столтенберг рече дека не е тајна дека позициите на Русија и Западот се уште се многу далеку.

„Сè уште е можно политичко решение, но Русија мора да се ангажира и навистина да се обиде да ги смири тензиите. Ние ги дадовме нашите предлози и подготвени сме да ја слушнеме руската страна“, рече тој.

„Што се однесува до членството во НАТО на земји како Украина и Грузија, јасно ставивме до знаење дека не правиме компромиси. Тоа е основниот принцип на европската безбедност. Ние не сме наивни, што и да се договориме со Русија во различни формати, тоа мора да биде избалансиран и целосно реципрочен“, заклучи Столтенберг.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!