Вие имате прво да ја знаете вистината

Кинескиот министер разговараше со Блинкен доцна во ноќта, повикува на смирување на тензиите во Украина

Кина им порача на САД дека сака сите страни вклучени во украинската криза да останат смирени за да се избегнат конфликти, додека САД ја истакнаа потребата од деескалација на тензиите и предупредија на безбедносните и економските ризици од руската агресија.

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји и американскиот државен секретар Антони Блинкен телефонски разговараа за Украина доцна во средата.

„Ги повикуваме сите страни да останат смирени и да се воздржат од активности кои предизвикуваат тензии и ја влошуваат кризата“, му порачал Ванг за Блинкен, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

Русија, која во последните месеци собира војници на границата со Украина, бара повлекување на силите и оружјето на НАТО од Источна Европа и бара НАТО да се обврзе никогаш да не ја прими Украина во Алијансата.

Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО ги отфрлаат тие барања и нудат дипломатски разговори за низа безбедносни прашања како што се контролата на оружјето и мерките за градење доверба.

„Државниот секретар Блинкен ја пренесе пораката дека деескалацијата и дипломатијата се единствениот одговорен чекор напред“, се вели во соопштението на Стејт департментот. Ванг и Блинкен разговараа и за глобалната безбедност и ризиците од понатамошна руска агресија врз Украина, се додава во соопштението.

Ванг, алудирајќи на противењето на Русија за проширувањето на НАТО во Источна Европа, му рече на Блинкен дека безбедноста на една земја не може да биде на штета на безбедноста на другите и дека регионалната безбедност не може да се гарантира со зајакнување или дури и проширување на воените сојузи.

Соединетите Држави ја предупредија Русија да не ја напаѓа Украина и ги повикаа двете земји да се вратат на договорите познати како Минск I и Минск II потпишани во 2014 и 2015 година, со цел да се стави крај на сепаратистичката војна во источна Украина.

Сепак, голем број воени и политички чекори предвидени со договорот Минск II не се спроведени, со тврдењата на Русија дека не е страна во конфликтот и затоа не е обврзана со неговите услови.

„За да го решиме украинското прашање, треба да се вратиме на новиот договор од Минск – почетната точка“, рече Ванг.

„Новиот договор од Минск, одобрен од Советот за безбедност на ОН, е фундаментален политички документ признат од сите страни и треба да се спроведува ефективно. Сè додека се прават напори во согласност со насоката и духот на договорот, Кина ќе ги поддржува. “, рече Ванг.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!