Вие имате прво да ја знаете вистината

Околу Вучиќ има неколку кругови на заштита, српскиот премиер Брнабиќ: Не ја занемаруваме заканата по животот на Претседателот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ вели дека во овој момент главните осомничени за планирање на атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ се надвор од дофатот на српските безбедносни служби. Меѓу нив има и двајца црногорски државјани, но и државјани на земји од и надвор од Европската унија.

Ана Брнабиќ изјави дека службите деноноќно работат на пронаоѓање на оние кои го планирале атентатот на претседателот на Србија.

– Тоа што е важно да се нагласи за сите наши граѓани – во овој момент сите кои се осомничени и за кои имаме докази се надвор од дофатот на нашите безбедносни служби. Значи, не можеме да дојдеме до нив – изјави Брнабиќ.

Апсолутно им верувам на нашите безбедносни служби, тие немаат лесна задача, имаат исклучително тешка задача, сите безбедносни служби работат заедно – сите даваат се од себе. Верувам дека ќе го спречиме ова. 

Имаме уште многу работа, не ја отстранивме безбедносната закана по животот на претседателот Александар Вучиќ. Верувам дека ќе направиме се, но мора да работиме дење и ноќе.

На прашањето дали има доверба во оние кои директно го обезбедуваат претседателот, премиерката рече дека неговата безбедност во моментов е на максимум.

Околу претседателот Вучиќ има неколку безбедносни обрачи.Верувам дека момците кои се на непосредното обезбедување во секој момент би го дале животот за него, тоа се сериозни луѓе, сериозни патриоти, и сериозно го сакаат претседателот лично, рече Брнабиќ.

Таа рече и дека Србија им е благодарна на странските партнери со кои соработува во врска со овие информации, меѓу другите, и на Интерпол.

Споделуваме информации и се бориме претседателот Александар Вучиќ да биде безбеден – рече српскиот премиер.

Таа додаде дека внимателноста на границите е максимално зајакната, бидејќи се верува дека оние кои планираат напад врз претседателот ќе се обидат да влезат во Србија од странство.

Тие секако имаат свои скривалишта во Република Србија. Тие се под директен надзор, што за мене е проблем – сите што се задолжени и вклучени во ова не се на дофат на нашите безбедносни служби. Секако, најбезбедно е кога тие се во доменот на нашите услуги, иако верувам во странски партнери – рече српската премиерка.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!