Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата Франциско ги повика родителите: Никогаш да не ги осудувајте децета кои се хомосексуалци!(Видео)

Во среда папата Франциско ги повика родителите ширум светот да не ги осудуваат децата доколку се хомосексуалци.

Папата Франциско коментираше за библиската личност Јосиф за време на неговата неделна општа аудиенција. Тој им се обрати на родителите кои се соочуваат со тешки ситуации во животот на нивните деца, како што се децата кои се болни, затворени или загинати во сообраќајни несреќи.

Но, тој им се обрати и на родителите кои гледаат дека нивните деца имаат различни сексуални ориентации.

Никогаш не судете на дете, рече тој.

Црковните учења сметаат дека хомосексуалната активност е суштински нарушена, иако повикува на почитување на хомосексуалците и лезбејките.

Во 2013 година, Фрањо рече дека нема да им суди на геј свештениците, велејќи им на новинарите: Ако некој е геј и го бара Бога а има добра волја, кој сум јас да судам?

Тој, исто така, ги нарече хомосексуалците и трансродовите луѓе Божји деца и ги поддржуваше граѓанските организации.

Хомосексуалците имаат право да бидат во семејството. Тие се Божји деца, рече Френсис во интервјуто за документарниот филм Франческо од 2020 година. Она што треба да го имаме е правото на граѓанското општество, со што тие се законски покриени.

Но, Ватикан минатата година рече дека Католичката црква и нејзините свештеници не можат да ги благословуваат истополовите заедници бидејќи Бог не може да го благослови гревот.

Нема апсолутно никаква основа хомосексуалните заедници да се сметаат на кој било начин слични, па дури и аналогни на Божјиот план за брак и семејство, се вели во соопштението на Православната канцеларија на Ватикан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!