Вие имате прво да ја знаете вистината

Русија и Украјина договорија нов состанок за две недели во Берлин

Осумчасовните разговори меѓу Русија и Украина во средата не беа лесни, но нова рунда ќе се одржи за две недели во Берлин, изјави за новинарите во Париз претставникот на Кремљ, Дмитриј Козак.

Двете страни, заедно со претставниците на Франција и Германија, ја повторија својата посветеност на мировниот договор од Минск од 2015 година, со кој беа запрени широките борби во регионот на Донбас. Преговарачите, исто така, рекоа дека го поддржуваат безусловното почитување на прекинот на огнот.

Разговорите во таканаречениот нормандиски формат се мачеа во годините по договорот од Минск во обид да се постигне траен мир, но двете страни повикаа на активирање на преговорите како начин за олеснување на актуелната криза.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Кремљ ќе одговори на секоја агресивна акција. Негираше дека Русија има намера да ја нападне Украина, и покрај тоа што натрупа илјадници војници, тенкови и опрема во близина на источната граница на својот сосед. Кремљ побара отстапки од НАТО, вклучително и гаранција дека Алијансата нема да ја додаде Украина како членка на НАТО и гаранција за повлекување на силите на Алијансата од поранешните советски држави.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!