Вие имате прво да ја знаете вистината

(Видео)Експертите ги анализираа снимките од украинската граница, еден детал особено им падна в очи

Иако упорно негира дека планира инвазија, Москва собрала околу 100.000 војници на границата со Украина, според една украинска проценка, а според CNN, 106.000 копнени војници и 21.000 морнарички и воздушни сили, односно вкупно 127.000 луѓе опремени од глава до пети, со тенкови и артилерија и поддршка од воздушни сили.

Според западни разузнавачки извори, пренесува Би-би-си, во Белорусија, во близина на границата со Украина, има околу 30.000 руски војници, кои се очекува да учествуваат на воени вежби таму следниот месец. Сепак, некои аналитичари посочуваат дека не е јасно дали Русија навистина собрала се што и е потребно за копнена инвазија и посочуваат на една особено важна премиса за нападот – мобилните воени болници.

Некои аналитичари укажуваат на недостаток на целосно опремени мобилни теренски болници во некои области. Доаѓањето на медицинскиот персонал, велат тие, може да укаже дека Москва е подготвена за напад.

Според RTE, аналитичарите од Центарот за одбранбени стратегии (ЦДС) во Киев велат дека иако моменталната ситуација е „комплексна и динамична“, тие веруваат дека „нема доволно руски војници на границите на Украина и дека нема целосно формирани воени групи потребни за спроведување стратешки офанзиви против Украина“, но во исто време укажуваат на прашањето за теренските болници.

Инвазија, посочуваат, би значела борба, а во битката учествуваат и ранети војници. На ранетите војници, се разбира, им требаат болници или медицински установи. На прашањето каде се овие руски медицински ресурси, ЦДС смета дека тоа е охрабрувачки недостаток.

Медицинските единици предуслов за битка

„Еден од показателите за подготовките на Русија за напад е бројот на распоредени мобилни болници и брзината на пополнување на медицинските единици. Во моментов нема докази за подготвеноста на медицинската инфраструктура да учествува во евентуална операција на руските вооружени сили“, рекоа аналитичарите.

Меѓутоа, во меѓувреме се појавија нови информации. Имено, според западните одбранбени претставници, Русија наводно почнала да испраќа медицински единици на границата со Украина, како што објави попладнево британски The Mirror, повикувајќи се на The Wall Street Journal. Ова, наводно, укажува дека рускиот претседател Владимир Путин го подига нивото на подготвеност за војна што му недостигаше во претходните засилувања на воените сили во близина на границата.

Недостасуваат снимки од медицинските единици, недостасуваат видеата на голем руски собир на војници и опрема околу границите на Украина на социјалните мрежи, но WSJ ги цитираше западните одбранбени претставници кои велат дека овој потег е последна подготовка за инвазија.

Иако нивното присуство не значи дека рускиот напад врз Украина е дефинитивен, воените лекари и теренските болници, посочуваат, се сметаат за предуслов за битката. Исто така, познато е дека Русија неодамна одржа голема медицинска вежба во западната воена област која граничи со Украина, на која присуствуваше воено медицински персонал и 1.200 воени полицајци. Ова вклучуваше вежби за симулација за медицинска нега над војници со лажни „рани од шрапнели и куршуми“.

Руските медицински лица и полицајци вежбаа и евакуација на повредените од бојното поле и „операции на тешко ранети“ мажи, се вели во военото соопштение, според The ​​Mirror. Службениците на воената полиција, под надзор на воени лекари, вршеле симулирани процедури за реанимација, како на лажни пациенти, така и на специјални кукли, наведува Интерфакс.

Медицински и воени вежби, транспорт на оружје и опрема

Службениците на воената полиција за време на симулираната битка евакуираа ранети војници, ги примија и прегледаа во медицинска установа, им пружија прва помош на повредените, како и операции за спасување на тешко ранетите“, се вели во соопштението, пренесуваат британските медиуми.

Досега, недостатокот на разузнавачки информации за медицинските единици ги наведе Украинците да веруваат дека рускиот напад не е непосредна закана.

Новите видеа покажуваат нови количества тешка воена опрема како се движат кон Белорусија и кон границите на источна Украина, кои ги држат руските сепаратисти. Беше забележано и дополнително вчитување на опрема во возови на далечниот исток на Русија за пренос на речиси 10.000 километри преку Транссибирската железница.

Пратка со тенкови и борбени возила за пешадија била забележана и во близина на Смоленск и најверојатно била упатена кон Белорусија. Во меѓувреме, новата снимка покажува вежби за бомбардирање во кои учествуваат воени авиони Су-30СМ и Су-24 во Калининград – град во близина на земјите членки на НАТО, Литванија и Полска.

На снимката се гледаат и руски војници кои тренираат со пушки во поларни услови на неодредена северна локација, како подготовка за зимска војна.

Сè потензично е и во Црното Море – големите поморски воени вежби ги вклучија фрегатата Адмирал Есен, патролниот брод Ладни и ракетните чамци, кои вклучуваат муниција против воздушни и морски „непријатели“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!