Вие имате прво да ја знаете вистината

Данска поразена, Шпанците први финалисти на ракометното Европско првенство

Во салата на МВМ Доме во Будимпешта вечерва се одигра првиот полуфинален натпревар на Европското првенство во ракомет меѓу Шпанија и Данска.

На крајот селекцијата на Шпанија славеше со резултат 29:25, па Шпанците во финалето ќе го чекаат подобриот од дуелот меѓу Франција и Шведска.

Во составот на Шпанија се истакна Алекс Гомез со 11 голови, додека во поразениот тим, Микел Хансен со осум гола.

Вечерва од 20:30 часот се игра втората полуфинална двојка Франција – Шведска.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!