Вие имате прво да ја знаете вистината

Клучниот документ од Вашингтон пристигна на масата на Владимир Путин но тој не е задоволен

Соединетите држави во средата доставија официјален писмен одговор до Русија за нејзините барања во врска со деескалација на кризата во Украина.

Кремљ за возврат рече дека тие се подготвени да ги продолжат разговорите со САД за европската безбедност, но не се оптимисти, откако Вашингтон и сојузниците во НАТО ги отфрлија барањата на Москва за вето за членството на Украина во НАТО.

Кремљ, освен што бара НАТО никогаш да не ја прифати Украина во своето членство, побара и тие да ги повлечат своите сили од Источна Европа.

По изјавата дека нема многу причина за оптимизам, главниот портпарол на Владимир Путин, Дмитриј Песков, истакна дека на Москва и треба време да го анализира американскиот документ и дека нема да избрзува со проценките.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров , пак, рече дека главната грижа на Москва влезот на Украина во НАТО не е решена, но дека постои надеж за почеток на сериозни разговори за споредни прашања.

Нема позитивен одговор на главното прашање во овој документ, рече тој.

Во меѓувреме, заменик портпаролот на Министерството за надворешни работи, Алексеј Зајцев , на редовна прес-конференција ја отфрли можноста за војна со Украина.

Постојано изјавивме дека нашата земја нема намера да нападне никого. Сметаме дека дури и помислата за војна меѓу нашите народи е неприфатлива, рече Зајцев.

Фокусот сега е повторно на Путин, кој се очекува да одговори на американскиот документ.

Украина го намалува конфликтот

Во исто време, Украина се обидува да минимизира некои извештаи за неизбежен руски напад, при што украинскиот претседател Владимир Зеленски е оптимист за најновите дипломатски маневри, истакнувајќи дека неговите дипломати ќе се сретнат со колегите од Русија, Германија и Франција во Берлин следниот месец.

Еден од соработниците на Зеленски изјави за Ројтерс дека граничната хистерија за рускиот напад ги попречила обидите на Киев да се задолжува на меѓународните пазари на капитал.

Неприфатливи руски барања

Документот, лично доставен од американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, не беше објавен во јавноста, но американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека тој предлага сериозен дипломатски пат за решавање на кризата, под услов Русија да го избере. Тој додаде дека во документот се наведува загриженост поради руските потези кои ја загрозуваат безбедноста, но и прагматична проценка на прашањата што ја засегаат Русија.

Блинкен нагласи дека документот е изготвен по внимателни консултации со европските сојузници и јасно стави до знаење дека некои од барањата на Русија се неприфатливи, како што честопати истакнуваат американските власти во последните денови.

Постојат клучни принципи до кои мора да се придржуваме и кои мора да ги браниме – меѓу нив се суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како и правото на државите да изберат во кои безбедносни сојузи ќе бидат, рече тој.

Да потсетиме, Русија со недели бара писмен документ кој ќе ја разјасни позицијата на САД во Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!