Вие имате прво да ја знаете вистината

Откри се што преживеал, потресна исповест на Ѓоковиќ: Патев и го губев животот!

Братот на Новак Ѓоковиќ, Марко, си ја отвори душата за шпанските медиуми

Средниот брат Ѓоковиќ им раскажал на Шпанците за своето детство кое било се, но не и обично.

 Воопшто не бев срамежлив на тенискиот терен, но надвор од него повеќе сакам да заостанам, навистина. Кога имав 14 години, татко ми ми понуди можност да изберам дали сакам да учам или да се посветам на играњето тенис. Ја избрав втората опција и заминав во Валенсија на академијата, а потоа се вратив во Србија на неколку месеци, а набрзо потоа се преселив во Германија – изјави Марко Ѓоковиќ за шпански Мундо.

Продолжи во истиот ритам.

Поради осаменоста созреав многу побрзо од другите момчиња на моја возраст. Посветувањето на тенисот, како и секој спорт, вклучува многу жртви. Мора да оставите многу работи на патот за да се фокусирате на она што се случува на теренот. Оние кои можат да тренираат во местата на потекло имаат голема среќа, други, како мене, се принудени многу брзо да ги напуштат семејството и пријателите за да го поминат животот патувајќи сами од едно до друго место на планетата. Тоа е, без сомнение, негативната страна. Но, од друга страна, сретнувате многу места и многу прекрасни луѓе.

Воопшто не му беше лесно, а дополнителен притисок му создаваше успехот на неговиот брат Новак.

Страдав многу затоа што целата среќа ја базирав на сонот да постигнам успех на теренот, а тој не дојде. Како тоа да не беше доволно, со мене го имав човекот кој тоа го постигна, брат ми Новак и бев опседнат да го постигнам истиот резултат. Сепак, резултатите не дојдоа и секој ден се чувствував се понесреќен. Може да се каже дека буквално го губев животот. Не можев повеќе да издржам. Беше многу лошо, но не си дозволив да го покажам тоа, бидејќи не сакав да мислат дека сум слаб. Ова е, за жал, сосема нормално. Има многу луѓе кои патат од емоции, но тоа го кријат бидејќи се срамат од тоа – заклучил средниот брат на Ѓоковиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!