Вие имате прво да ја знаете вистината

Познато е колку долго заразениот може да го пренесува омикрон: Експертите предупредуваат-во овој период е најопасен за околината

Експертите одговорија на прашањето колку долго лице е заразено со омикрон е заразно и кога е најголем ризик од пренесување.

Омикронскиот вид на коронавирус брзо го зафати светот, и иако досега е познато дека овој вирус генерално дава поблаги клинички слики, познато е и дека е позаразен. Експертите од Американскиот центар за контрола и превенција на болести открија колку долго лице кое е заразено со оваа варијанта е заразно и кога е најголемиот ризик од пренесување на вирусот.

Потребно е помалку време за некој кој е изложен на ковид потенцијално да развие симптоми. Колку е пократок почетокот на симптомите, толку е пократко времето кога лицето е заразно и пократко е времето за закрепнување. Тоа делумно се должи на фактот што сега има многу вакцинирани – изјави д-р Алисон Арворди, претставник на Секторот за јавно здравје.

Кога станува збор за најголемиот ризик од пренесување на вирусот, тој е еден до два дена пред почетокот на симптомите, како и два до три дена по појавата на првите симптоми.

Податоците од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажаа дека нема ризик од пренос по седум дена. И од петти до седми ден, знаете, многу зависи од тоа дали човекот е вакциниран, дали има поврзани болести и слично, но ризикот се намалува, особено ако се почитува носењето маска – додава д-р Арворди.

Кога станува збор за оние кои немаат никакви симптоми, а тестот утврдил дека имаат ковид, според ЦДЦ, тие се сметаат за заразни најмалку два дена пред позитивниот текст.

Кога станува збор за самото тестирање, советот е тоа да се направи или веднаш по појавата на симптомите или најдоцна пет дена по почетокот на симптомите. Во меѓувреме, дефинитивно треба да бидат во самоизолација за да не го шират вирусот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!