Вие имате прво да ја знаете вистината

Поминал 20 години во затвор, а потоа беше ослободен откако неговиот брат близнак го призна убиството

Човек кој е погрешно осуден за убиство по 20 години излегол од затвор, откако неговиот брат близнак признал дека тој е тој што го извршил делото, пишува Дејли Мејл.

Кевин Дугар (44) конечно беше ослободен од затворот во округот Кук во Чикаго во средата – девет години откако неговиот брат близнак Карл Смит, во писмо испратено до него, го призна убиството од 2003 година.

„Морам да го симнам од душата пред да ме убие“, напиша Смит во 2013 година. „Само сакам да бидам чист и да се молам да можеш да ми простиш“.

И покрај признанието, судијата одби повторно да му суди на Дугар во 2018 година, бидејќи Смит се изјасни за виновен за убиство додека отслужуваше казна од 99 години за упад во куќа во 2008 година, при што шестгодишно дете се здоби со прострелна рана во главата.

Смит дури потпишал заклетва и контактирал со адвокатите на Дугар, но на Дугар сепак му било одбиено повторно судење или ослободување.

Смит сведочеше дека неговиот брат, кој подоцна бил неправедно осуден, ја напуштил забавата на која биле и двајцата или дека воопшто не бил таму во моментот на пукањето. Тој рече дека отишол да купи „трева“ и тој и неговиот пријател застанале во продавница за алкохол пред да се вратат дома.

Подоцна призна дека не се појавил на судењето на неговиот брат бидејќи не мислел дека навистина ќе биде осуден.

Откако завршил во затвор, рекол дека го нашол Бог таму и чувствувал потреба да ги исправи работите.

Меѓутоа, судијата го нарече признанието на Смит „целосно неверодостојно“, бидејќи двајцата наводно претходно се преправале дека се другиот, па судијата заклучил дека има „шаблон на лажно претставување и измама“.

До осмо одделение, близнаците се облекувале подеднакво, делеле чорапи, чевли, па дури и сендвичи, изјавила нивната мајка во 2016 година и често ги сметале за „една личност“.

Смит дури имаше проблем да се идентификува самиот себе на фотографиите што му беа прикажани за време на судењето во 2016 година.

Нивната мајка Џуди Дугар, чие моминско презиме е Смит, била на сведочењето на Смит и наводно била многу вознемирена кога обвинителството не поверувало во признанието на нејзиниот син.

„Тој не би лажел за тоа“, рече таа.

Но, таа пресуда подоцна беше укината од Апелациониот суд откако Центарот за погрешни пресуди поднесе жалба на случајот.

Новиот судија рече дека поротата најверојатно ќе ја промени пресудата откако ќе ги слушне новите докази, објави Чикаго Трибјун.

Смит сведочеше за убиството во 2016 година, велејќи: „Тука сум да го признаам злосторството што го направив и за кое брат ми беше погрешно обвинет“.

Адвокатот на Дугар, Рон Сафер, тогаш рече дека не сака судењето на Дугар да се повтори.

„Ситуацијата е сосема поинаква сега отколку пред 20 години“, рече Сафер на прес-конференција. „Сите знаат многу повеќе за ситуацијата“.

Според условите за ослободување, Дугар првите 90 дена ќе престојува во преодна станбена зграда. По излегувањето од затвор тој беше пречекан од семејството.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!