Вие имате прво да ја знаете вистината

Чеда Јовановиќ три пати прележал корона и три пати имал пневмонија: Лекарите во чудо, еве што за тоа кажува тој

Лидерот на ЛДП Чедомир Јовановиќ изјави дека три пати бил заразен со вирусот Ковид и дека три пати имал пневмонија.

Три корони, три пневмонии, 47 дена болница… – ја започна својата приказна Јовановиќ.

На прашањето како трипати ја добил короната, со оглед на тоа што оние кои еднаш ја имале по втор пат имаат послаба клиничка слика, Јовановиќ рече дека тоа не го знаат ниту лекарите.

Се чини дека оваа специфичност ме придружува и во короната како и во некои други ситуации во животот. Не знам. Ниту лекарите не знаат. Во принцип, сè уште многу малку се знае за тоа. Се надевам дека не грешат кога велат дека овој последен вид на омикрон нè води во помирно и понормално време во кое луѓето што ќе се разболат ќе имаат помалку проблеми отколку ние во тие први денови и години – изјави Јовановиќ за ТВ Прва. .

Тој додаде дека последната инфекција била во наплив на омикрон вирус.

Ги зедов децата. Ги имаа сите симптоми и се чувствуваа лошо. Беше Божиќ и наједноставно ми беше да им се јавам на лекарите кои ме лекуваа и да ги замолам да ги прегледаат и евентуално да ми кажат кои лекови да ги земам. Кога стигнавме, децата ги ставија на страна, а мене ме однесоа на скенер и фатија пневмонија во почетната фаза. Потоа се зависеше од вакцината, јас примив бустер доза. Денеска лековите се многу подобри отколку пред година, година и пол… Два-три дена имаше проблеми со сатурацијата, температурата , отежнато дишење… После се се одеше кон тој задоволителен крај – изјави Јовановиќ.

Од друга страна, епидемиологот Радмило Петровиќ вели дека Јовановиќ е „медицински феномен“.

Многу е мала веројатноста дека некој трипати ќе има пневмонија. Можеби не му е дијагностицирана пневмонија, или тоа е лажно позитивен резултат… Но, можно е некој да има лош имунолошки систем и да ја добие истата болест неколку пати – објасни Петровиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!