Вие имате прво да ја знаете вистината

Американски генерал: Руската инвазија на Украина би резултирала со голем број жртви

одечкиот американски генерал Марк Мили изјави дека евентуалната руска инвазија на Украина би била „страшна“ и ќе доведе до голем број жртви.

Мили ја опиша, како што рече, акумулацијата на 100.000 руски војници во близина на украинската граница како најголема од Студената војна, објави Би Би Си.

Сепак, министерот за одбрана на САД, Лојд Остин вели дека конфликтот може да се избегне со помош на дипломатија.

На вчерашната прес-конференција во Пентагон, Мили истакна дека големиот број руски војници на границата со Украина значи дека нападот би имал сериозни последици.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!