Вие имате прво да ја знаете вистината

Европа пред колапс за гас, најслаба алка – Германија! „Ма, каква чиста енергија, сè се прифаќа“

Катар, Австралија и Соединетите Американски Држави би можеле да се вклучат и да и помогнат на Западна Европа да ја преживее зимата во случај на најлошото сценарио за ескалација на односите со Русија што ќе доведе до застој во снабдувањето со гас. На овие сценарија деновиве се работи паралелно со напорите за политичко решение по дипломатски пат, но и со воените подготовки за реакција во случај на натамошна ескалација.

Во заедничката изјава, американскиот претседател Џо Бајден и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ја потврдија својата решеност тесно да соработуваат на полето за енергетската политика и безбедноста на снабдувањето што нема да ја загрози транзицијата кон чиста енергија.

– Актуелните предизвици за европската безбедност покажуваат колку е важна нашата заложба за забрзување и внимателно управување со транзицијата од фосилни горива кон чиста енергија. Во текот на изминатата деценија, ЕУ инвестираше во диверзификација на снабдувањето преку инфраструктура и зајакнување на внатрешните енергетски мрежи, зголемувајќи ја еластичноста и флексибилноста на енергетскиот пазар на ЕУ, се вели во заедничката изјава на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и американскиот претседател Џо Бајден.

Но, во моментов „чистата енергија“ не изгледа толку итна, туку приоритет е каде да се најде природен гас за да се ублажат последиците од евентуален прекин во снабдувањето со руски гас. Таквата опасност е реална, доколку Русија ја повтори инвазијата на Украина, а Западот воведе санкции.

Иако ЕУ донекаде ја намали својата зависност од рускиот гас, таа сепак е превисока. Со цел барем да стигнат до летото, Американците и ЕУ забрзано бараат алтернативни начини за снабдување со гас. Снабдувањето во овие околности, кога цените вртоглаво пораснаа, не е вопшто лесно.

– Соединетите Држави и ЕУ работат заедно на стабилно, доволно и навремено снабдување со природен гас за ЕУ ​​од различни извори ширум светот за да се избегнат шокови во снабдувањето, вклучително и оние што може да произлезат од новата руска инвазија на Украина – се вели во Заедничката изјава на Бајден и фон дер Лајен во која се нагласува дека САД веќе станаа најголем извозник на природен течен природен гас (LNG) во ЕУ.

Деталите за понатамошната соработка ЕУ-САД ќе бидат разгледани на заедничкиот состанок на енергетскиот совет ЕУ-САД на 7 февруари.

Но, пред тоа американскиот претседател Бајден ќе разговара со емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани. Во Доха ќе се одржи состанок на претставници на најголемите извозници на природен гас, на кој на дневен ред ќе бидат и дополнителни количини за ЕУ.

Катар може да има корист на долг рок од краткорочната помош за Западна Европа. Затоа што планира значително да го зголеми производството на природен гас, што бара одржлив пазар на долг рок. И нема подобар пазар и подобра цена од Европската Унија, односно земјите членки.

Но, Катар веќе се согласи да извезува големи количини во азиските земји со кои има долгорочни договори, пред се во Јапонија, Кина и Јужна Кореја. Така што во моментов нема големи резерви на залиха кои можат да се пренасочат кон Западна Европа. Сепак, тоа политиката би можела да одигра главна улога и Вашингтон може да принуди согласност од некои земји, Катар итно да пренасочи дел од гасот за да се испорача во Европа.

Австралија веќе објави дека ќе ги зголеми испораките на ЛНГ во Европа, како и САД. Норвешка веќе испраќа полн капацитет, а дел од гасот доаѓа од Азербејџан и Алжир.

Но, сето тоа не може да го замени рускиот гас. Според Евростат, повеќе од 40 отсто од гасот што го увезува ЕУ доаѓа од Русија. 16 отсто доаѓаат од Норвешка, 8 отсто од Алжир и 5 отсто од Катар. Цврстото гориво, најчесто јагленот, во ЕУ доаѓа и најмногу од Русија, дури 47 отсто, 18 отсто од САД и 14 отсто од Австралија.

Проблемот за ЕУ ​​е што најсилната економија на Унијата, Германија, во моментов е најслабата алка бидејќи е најзависна од Русија. Оваа зависност е уште поголема бидејќи Германија ги затвора и нуклеарните централи и централите на јаглен и нема терминал за LNG, туку ги користи оние во соседните земји, Белгија и Холандија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!