Вие имате прво да ја знаете вистината

Интервенираа во Југославија поради Косово, не сакаат ни да слушнат за Украина: „Спомените се се уште свежи…“

Одбивањето на Германија да испрати оружје во Украина ги збуни и разбесни некои сојузници во НАТО. Но, причините поради кои најмоќната европска држава е понастрана од конфликтот со Русија се многу сложени и одат длабоко во историјата, пишува Би-би-си во голема анализа.

Имено, источно од Берлин, голема тревна рамница раскажува страшни приказни.

Додека земјоделците ја ораат земјата во нивната работа, им пречат човечки коски и оружје, остатоци од една од најбруталните битки од Втората светска војна.

Беше пролетта 1945 година кога силите на Црвената армија под команда на генералот Георги Жуков упаднаа во предградијата на Берлин. Хитлер во тоа време се криел во бункер во Берлин, а неговите војници се повлекувале. Советските сили напредуваа од исток преку рамницата, но над нив на ридот наречен Силоуер Хоен, на околу 90 километри од центарот на градот, нацистите зазедоа одбранбена позиција и жестоко им се спротивставија.

Советските војници брзаа не само да ја завршат исцрпувачката војна и да ја исполнат наредбата на Сталин дека Берлин мора да биде окупиран по секоја цена, туку во нацистичката престолнина да стигнат пред нивните западни сојузници, иако Британците и Американците, особено Џорџ Патон, тогаш веќе се откажаа од таа намера.

Тоа беше хаотично крвопролевање. Иако Советските сили на крајот победија, се проценува дека околу 30.000 нивни војници биле убиени.

Гробиштата во Seelower Höhen покажуваат колку длабоко историјата на оваа земја останала во главите на многу Германци – и како ужасите на дваесеттиот век сè уште влијаат на нејзината надворешна политика денес.

Ова е една од причините зошто Германија одби да испрати оружје во Украина, што предизвика жесток одговор од тамошните политичари.

Германците денес, пишува Би-Би-Си, се главно пацифистичка нација.

Едно годишно истражување открива дека повеќето Германци веруваат дека дипломатските преговори се најдобриот начин за решавање на конфликтите. Германските војници ретко учествуваат во нешто друго освен во мировни мисии, иако има неколку исклучоци – и тие беа контроверзни – вклучувајќи го и Балканот во 1990-тите (интервенција во Југославија за Косово) и до неодамна, Авганистан.

Иронично, Германија е исто така еден од најголемите светски извозници на оружје (иако неговото производство е помало од она на САД и Русија). И има строга контрола врз тоа каде се испраќа оружјето, иако владата на Ангела Меркел понекогаш беше обвинета дека не ги почитува тие правила.

Германија има долгогодишна политика на воздржаност кога станува збор за воени конфликти од секаков вид, а долгогодишната политика вели дека не извезува оружје во конфликтните зони.

– Германија отстапи од тој принцип за да ги вооружи Пешмергите кои се борат против ИД во северен Ирак. Но, ситуацијата во Украина е поинаква, вели Томас Клајн-Брокхоф од германскиот Маршалов фонд.

Причината е историјата – нацистичките убиства на милиони луѓе во Украина и Русија.

– Извозот на оружје во земјите за кои Германија помогна да се создадат е табу тема во германската политичка дебата.

Ситуацијата на украинската граница ја става на тест новата германска коалициска влада.

Канцеларот Олаф Шолц – кој веројатно мислеше дека пандемијата на коронавирус ќе биде неговиот најголем предизвик – сега е под притисок од неговите меѓународни сојузници.

Неговата влада – коалиција на социјалдемократи, зелени и слободни демократи – дојде на власт кон крајот на минатата година, ветувајќи надворешна политика заснована на вредности и уште построги ограничувања на извозот на оружје.

Шолц се спротивстави на повиците да испрати оружје во Киев, а наместо тоа испрати 5.000 шлемови во Украина и понуди да ги лекува ранетите војници во Германија.

Многумина во Германија едноставно не веруваат дека со испраќање оружје ќе се реши кризата.

Министерката за надворешни работи на Шолц, Аналена Баербок, истакнува дека финансиските донации за Украина се поефикасни од испраќањето оружје.

– Најдобрата заштита е да се спречи понатамошна агресија. Најсилното оружје е што ние, обединети како членки на НАТО, како земји на ЕУ, како Г7, јасно ставаме до знаење дека секоја нова агресија ќе има огромни последици.

Канцеларот Шолц се залага за пристап заснован на дипломатско решение на конфликтот и дијалог следен од неговата претходничка Ангела Меркел, која заедно со францускиот претседател Емануел Макрон се обиде да воспостави примирје во источна Украина.

Шолц можеби нема влијание како што Меркел имаше кај Путин. Но, благодарение на историјата, односот на Германија со Русија се разликува од многу други западни земји.

Таму функционираат илјадници германски компании, а многу Германци – вклучувајќи ја и Ангела Меркел – израснаа зад Железната завеса, учејќи руски на училиште. Нејзината способност да комуницира редовно со Владимир Путин, кога другите лидери не можеа, често се припишува на нивното заедничко искуство од живеење на комунистичкиот исток.

Економските врски на двете земји се можеби најконтроверзно отелотворени во гасоводот Северен тек 2, кој се очекува да го удвои количеството руски гас што доаѓа во Европа преку Германија.

Канцеларот Шолц е под притисок да се откаже од проектот со воведување санкции кон Русија. Тоа што тој сè уште не го сторил тоа, велат критичарите, е симбол на сопствениот интерес на Германија.

Шолц нагласи дека доколку Русија ја нападне Украина, сите опции ќе бидат на маса, вклучително и гасоводот.

– Паметно е да се има одредено ниво на стратешка нејасност за да не може Путин да почне да ја пресметува цената што ќе ја плати во случај да направи нешто. Затоа е толку важно да ги имаме сите овие опции на маса – изјави Нилс Шмит од Социјалдемократската партија на Германија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!