Вие имате прво да ја знаете вистината

Мајк Пенс конечно проговори за големиот раздор со Доналд Трамп: „Не сме се слушнале од минатото лето“

И поранешниот американски претседател Доналд Трамп и поранешниот потпретседател Мајк Пенс се сеќаваат на подобрите денови од нивната врска.

Поранешниот потпретседател за водителот на Фокс њуз, Џеси Вотерс, во четвртокот изјави дека тој и неговиот поранешен шеф последен пат се слушнале „минатото лето“ и оттогаш се разделиле.

„6-ти јануари беше тежок, трагичен ден во животот на нашата нација“, рече Пенс за минатогодишниот напад на Капитол.

„Знам дека ја извршив мојата должност според Уставот на САД.

Во смртоносниот упад во американскиот Капитол, приврзаниците на Трамп се судрија со полицијата со надеж дека ќе спречат потврда за победата на Џо Бајден на изборите во 2020 година.

Бесилката во Капитол ја подигнаа лојалистите на Трамп извикувајќи „обеси го Мајк Пенс“, откако Трамп се пожали дека неговиот заменик не сака да му помогне да ја поништи победата на Бајден.

„Мајк Пенс немаше храброст да го направи она што требаше да се направи за да се заштити нашата земја и нашиот устав“, напиша Трамп на Твитер пред да му биде забранет пристапот на Твитер, кој го користеше за лажни наводи за изборна измама.

Потпретседателот беше на безбедно место додека полициските службеници со помош на Националната гарда конечно успеаја да ја вратат контролата над Капитол.

Пенс потоа се врати во Сенатот и ја кажа познатата реченица „да се вратиме на работа“ и ја потврди победата на Бајден.

„Претседателот и јас седнавме во деновите што следеа, разговаравме за тоа, расправавме, па се разделивме пријателски“, рече Пенс.

Се шпекулираше дека и Трамп и Пенс би можеле да бараат републиканска номинација на претседателските избори во 2024 година.

Според анкетата на YouGov во ноември, 44 отсто од гласачите би го поддржале Трамп на изборите, а само четири отсто би го поддржале Пенс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!